Türkiye ekonomisinde dönüşüm için çalışmalar başlıyor

«

Türkiye ekonomisinde dönüşüm için çalışmalar başlıyor.

Türk ekonomisini hedef alan kur saldırılarını güçlü bir şekilde atlatan Türkiye, şimdi de ekonomide dönüşüm için düğmeye bastı. Buna göre katma değerli, teknolojiye ve ihracata dayalı bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirilecek.

Geçen yılın ağustos ayındaki kur saldırısının ekonomide yarattığı tahribatı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinatörlüğünde yürütülen dengelenme süreci ile atlatan Türkiye, dönüşüm için düğmeye bastı. Yüzde 25’lere ulaşan enflasyonu 12’nin altına çeken, 58 milyar dolarlık cari açığı 5 milyar doların üzerinde fazlaya dönüştüren, yüzde 24 olan politika faizini 12’ye indirip geçen yılın üçüncü çeyreğinde tekrar büyüme patikasına geçen ekonomide yapısal dönüşümü sağlayacak reformlar yapıldı. Finansal mimarinin yeniden şekillenmesi için atılan adımlara her gün bir yenisi eklenirken, başta Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF) olmak üzere uygulamaya alınan yeni ürünler, Türkiye ekonomisinin kur riskini azaltacak. Dengelenme sürecinin tamamlanmasının ardından Türkiye ekonomisinin potansiyelini harekete geçirerek daha ileriye taşımak için katma değerli, teknolojiye ve ihracata dayalı bir değişim ve dönüşüm süreci gerçekleştirilecek.

2020’DE TARİH YAZILDI

Yurtdışında piyasalarda dalgalanmalara yol açan Brexit ve ticaret müzakereleri konularında belirsizliklerin nispeten giderilmesi ile yurt içinde ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler sonucu dengelenmeden dönüşüm sürecine geçilmesi, hem analistlerin hem de iş dünyasının 2020’de daha olumlu bir ekonomik tablo görüleceği beklentilerini güçlendiriyor.Türkiye son 12 aylık cari dengede haziranda yaklaşık 17 yılın ardından ilk kez fazla verdi. “Türkiye’nin yumuşak karnı” olarak nitelendirilen ödemeler dengesinde elde edilen başarının 2020’de de sürdürülmesi yönünde kararlı bir duruş sergileyen ekonomi yönetiminin, cari açığın milli gelir içindeki payı için 2020 hedefi yüzde 1.2 düzeyinde bulunuyor.

 

Bir Cevap Yaz

Ceren Yalçın Hakkında

avatar

Ceren Yalçın

Ceren Yalçın 1992 doğumludur ve İstanbul'da yaşamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı mezunudur . haberkoin.com ' un ekonomi bölümünün editörlüğünü yapmaktadır. Tüm soru ve önerileriniz için cerenyalcın@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *