Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$64,967.39
+748.31
Ethereum
$3,140.60
+62.8
Litecoin
$85.35
+4.19
DigitalCash
$31.21
+0.91
Monero
$118.99
-1.5
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$27.92
+1.78
Dogecoin
$0.16
+0.01

Berat Albayrak’tan Enflasyon Açıklaması

0 350

Berat Albayrak’tan Enflasyon Açıklaması .

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili ve ona bağlı kuruluşların 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum icra eden Bakan Albayrak, küresel ekonomik vaziyet ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Türkiye ekonomisinde göstergelerin pozitif yönde gidişatına değinen Albayrak, finansal saldırılara karşı yerinde ve süreında meydana getirilen müdahalelerle döviz kurundaki dalgalanmanın azaldığını ve finansal piyasaların normalleştiğini beyan etti. Bu sayede, ekonomik aktivitede 2019 seneninın ilk yarısında ılımlı bir toparlanma gerçekleştiğine işaret eden Albayrak, finansal koşullardaki iyileşme ve enflasyondaki düşüşün toparlanma sürecinin yılın ikinci yansında devam etmesinde etkili olduğunu vurguladı.
Albayrak, geçen yıla göre enflasyondaki düşüşe değinerek, para ve maliye politikalarının koordinasyonu ile rekabet ve verimliliği artıracak yapısal tedbirleri hayata geçirerek, enflasyonu kalıcı olarak düşük, tek haneli seviyelere indireceklerini söylemiş oldu.

Bankacılık sektörünün sağlam yapısını koruduğunu belirten Albayrak, sektörünün ana para yapısının ise oldukca güçlü, etken kalitesi kaynaklı riskleri rahatlıkla yönetebilecek seviyede olduğunu kaydetti. Gelecek yıl maliye ve para politikaları arasındaki eşgüdümün artırılacağını, mali disipline kararlılıkla devam edileceğini, devamlı ve kalıcı gelir kaynakları oluşturularak kamu kaynaklarının verimli ve tasarruflu kullanılması amacıyla yapısal değişikliklerin hayata geçirileceğini bildirdi.

E-Fatura ile 2,5 milyar liralık tasarruf

Bakanlığın elektronik uygulamalarından yararlanan mükellef sayısının 140 binden önümüzdeki yıl 350 bin seviyesine çıkmasını beklediklerini belirterek, şunları söylemiş oldu. E-Dekont uygulaması ile bankaların kağıt dekont kullanımını azaltacağız. Sigorta poliçeleri ve sigorta komisyon gider belgelerini de elektronik ortama taşıdık. Bir tek dekont belgesinin kağıt yerine elektronik ortamda düzenlenmesinden dolayı bankaların yıllık 100 milyon lira yöreında tutum edebileceğini değerlendiriyoruz. E-fatura ve e-Defter uygulamasına yönelik ciro limitlerini 10 milyon liradan 5 milyon liraya indirerek daha fazla mükellefimizin kağıt yerine elektronik ortamda fatura ve defter kullanımını sağlıyoruz. E-fatura ve e-Arsiv uygulamaları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 25 milyar elektronik ortamda oluşturulmuş ve iletilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.