Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$62,718.66
+1264.27
Ethereum
$3,034.19
+7.84
Litecoin
$80.22
+0.45
DigitalCash
$28.52
+0.56
Monero
$116.29
-2.96
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$25.71
-0.15
Dogecoin
$0.15
-0

Türkiye’de Blockchain’in Geleceği 2. Ulusal Blokzincir Çalıştayı’nda Konuşulacak.

0 465

TÜBİTAK BİLGEM tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Ulusal Blokzincir Çalıştayı, “blockchain’de dijital kimlik” ana temasıyla kapılarını açtı.

Blockchain teknolojilerinin dijital kimlik algısını nasıl değiştireceği, TÜBİTAK BİLGEM tarafından 25-26 Eylül İstanbul’da düzenlenen 2. Ulusal Blokzincir Çalıştayı’nda ele alınıyor. Kamu ve özel sektörden profesyonellerin katılımıyla düzenlenen etkinlikte iki gün boyunca blok zinciri teknolojisinde yaşanan son gelişmeler konuşulacak.

Etkinlikte ilgili daha önce paylaşılan duyuruda, blok zincirinin kripto paradan daha geniş bir alanda fayda sağlayacağı vurgulanıyor:

“Bir kısmı yıllardır kullanılmakta olan yazılım ve iletişim teknolojilerinin özel bir kurgu ile bir araya getirilmesi ile oluşturulan bu teknoloji, temelde internet üzerinde yürütülmekte olan iş süreçlerinin önemli bir handikabı olan güven sorununa matematiksel bir çözüm önermektedir. Bu karakteristiği ile güvenin esas tutulduğu pek çok sektörü ve iş süreçlerini derinden etkilemesi beklenmektedir.”

türkiye blockchain ile ilgili görsel sonucu

2. Ulusal Blokzincir Çalıştayı’na Sovrin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Phillip J. Windley, Kent Üniversitesi Bilgi Sistemliği Güvenliği Profesörü Prof. Dr. David Chadwick ve ekosistemin yakından tanıdığı bağımsız blockchain geliştiricisi Michael Herman gibi global isimler katılıyor.

Kripto para ve blockchain Türkiye’nin gündeminde

Etkinliğin programına bakıldığında Ethereum, Hyperledger ve blockchain tabanlı kimlik konularının öne çıktığı görülüyor. Buna karşın, ikinci gün panelleri arasında “Kriptopara ile Dijital Kimlik Doğrulama, Bitcoin ve Mahremiyet” başlıklı bir panel de görünüyor. Diğer bir deyişle, blockchain teknolojilerinin ilk çıkışını sağlayan kripto para kavramı da kamu ve özel sektör tarafından gözardı edilmiyor.

Türkiye’nin 2023 planlarında blok zinciri  de öne çıkıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından duyurulan Strateji 2023 belgesinde detaylandırılan Ulusal Blok zinciri Altyapısı, kamuya yönelik uygulamalar arasında en yüksek potansiyele sahip olanları tespit edecek ve ardından projelendirme süreci başlatılacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.