Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$66,224.66
-644.7
Ethereum
$3,533.71
+22.58
Litecoin
$78.69
-0.57
DigitalCash
$25.93
-0.36
Monero
$172.83
+0.24
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$25.34
-0.08
Dogecoin
$0.14
-0.01

Çinden bir hamle daha : Dijital Yuanı Nakite Çeviren ATM

1 690

Çinden bir hamle daha : Dijital Yuanı Nakite Çeviren ATM

Pekin’deki en son dijital yuanı test etti. Bu test Çin’in ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Çin’in merkez bankası dijital para birimini fiziksel nakit paraya dönüştürebilen ATM ile yeni bir test yaptı.

Çin Dijital Yuanı Test Etmeye Devam Ediyor

Çin’in başkenti, gerçek dünya dijital yuan testi yapan en son şehir oldu. 1.5 milyon dolarlık deneme, Şubat ayı başlarında Ay Yeni Yılı tatilinde gerçekleşti.Testin bir parçası olarak, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) uygulmayı gerçekleştirdi. Bu bağlamda, Pekin’deki şubelerinden ikisinde üzerinde e-CNY (elektronik Çin yuanı) simgesi bulunan sekiz ATM’nin açılışını yaptı.Yerel iş medyası Financial News’te yer alan bir video klip konuyu detaylı bir şekilde ortaya koyuyor. Bu bağlamda dijital yuan ve fiziksel nakit arasındaki dönüşümün pratikte nasıl işlediğine ilk elden bir bakış sunuyor.Bu özellik, Çin’in Dijital Para Birimi / Elektronik Ödeme sisteminin resmi lansmanından önce inşa ettiği dijital yuan çerçevesinin ayrılmaz bir parçası.

Video klibe göre, sekiz ATM ‘dijital işlem’ adı verilen bir özelliğe sahip. Bu özelliği seçerek, kullanıcılar parayı dijital yuan’a mı yoksa nakite mi dönüştürmek istediklerini seçebilirler.Fonksiyonu gösteren banka görevlisi işlemin nasıl yapılacağını anlatıyor. Buna göre nakit yatırmak için müşterilerin önce dijital yuan cüzdanlarını etkinleştirmeleri gerekiyor. Sonrasında ise kullandıkları telefon numaralarını yazmaları gerekiyor. İşlem, bakiyeyi kullanıcıların mobil cüzdanlarına yatırmak için sadece birkaç saniye sürüyor.Dijital yuan’ı nakite dönüştürmek için yapacakları işlem de söz konusu. Kullanıcıların dijital yuan cüzdan uygulamasını kullanarak ATM ekranında bir QR kodu taraması gerekiyor. Ardından çekmek istedikleri nakit tutarını yazmaları gerekiyor. Birkaç saniye sonra vezne makinesi istenen parayı teslim ediyor.

İlgili videoyu bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

e-CNY Donanım Cüzdanı

Pekin testinden gelen bir diğer yeni özellik daha var. Ayrıca bu özellik Shenzhen ve Suzhou’da yapılan öncekilere kıyasla normal ve parmak izi doğrulamalı gelişmiş bir sürüm dahil olmak üzere dijital yuan donanım cüzdanlarını kullanma seçeneğiydi.China Economy Daily’den alınan görüntüler ilginç bir ayrıntıyı da ortaya koyuyor. Buna göre donanımın sınırlı bir ortamda Şanghay testinde tanıtılan kart tabanlı prototipe benzediğini gösteriyor.

Temel olarak, donanım cüzdanının yaşlılar ve cep telefonlarını ve uygulamalarını bilmeyenler için faydalı olacağı belirtiliyor. Ancak geleneksel bir cüzdan gibi kaybolma veya çalınma riskini taşıdığı yönünde görüşle var.China Economy Daily’ye göre, Postal Savings Bank of China bu alanda bir hamle yaptı. Bu bağlamda, kart tabanlı cüzdanın parmak izi doğrulama özelliğine sahip daha gelişmiş bir sürümünü piyasaya sürdü. Kartın üzerindeki parmak izlerini doğruladıktan sonra, yalnızca kart sahibi dijital yuan cinsinden ödeme yapabiliyor.

1 yorum
  1. […] yandan opsiyon işlem hacmi geçen hafta 662 milyon dolardan şimdi 1 milyar doların biraz üzerine […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.