Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$62,389.84
-326.16
Ethereum
$3,039.33
-28.99
Litecoin
$77.88
-0.41
DigitalCash
$27.62
+0.12
Monero
$121.65
+5.12
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$25.73
+0.16
Dogecoin
$0.15
-0

Türkiye’den Özbekistan’a sağlık yatırımı

0 388

Türkiye’den Özbekistan’a sağlık yatırımı .

Taşkent, Türkiye ile Özbekistan’ın sağlık alanındaki işbirliği kapsamında iki önemli programa ev sahipliği yapıyor. 3 -5 Aralık’ta 100’e yakın firmanın iştirakıyla Özbek-Türk sıhhat İş Forumu, 29 Kasım-8 Aralık 2019 tarihleri arasında ise Sağlık Haftası düzenleniyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bu iki programda Özbekistan sağlık Bakanı Alişher K. Shadmanov ile ikili görüşmelerde bulundu.

“Hedefimiz 5 milyar dolar alışveriş hacmi”

Programın açılışında konuşan sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: “Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2018 yılında 1,8 milyar Doları bulmuştur. 5 milyar Dolar hedefine de kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum.” Özbekistan ile 2019 seneninın ilk üç çeyreğindeki ticaret hacmi bundan önceki yıla oranla ortalama yüzde 30 artarak 1,6 milyar dolara ulaşmıştır. *Türkiye, kardeş Özbekistan’ın ihracat ve ithalat yaptığı ilk 5 ülkeden birisidir.

Sağlık yatırımları, sağlık bilişim sistemleri, uluslararası hasta tedavisi, ilaç, tıbbi cihaz, kozmetik ve diğer alanlarda etkinlik gösteren seksene yakın Türk firması, her iki ülke arasındaki işbirliğine katkı vermek adına bugün burada Özbek meslektaşları ile bir araya gelecekler.”

Taşşehir’e Sağlık müşaviri atanacak

“İki ülke arasındaki işbirliğimizi yerinde kovuşturmak üzere bir “Sağlık Müşaviri”ni yakın zamanda Taşkent Büyükelçiliğimizde görevlendireceğimiz müjdesini de vermek isterim. Ek olarak, Bakanlığıma bağlı kanunla kurulan ve Uluslararası sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi USHAŞ’ın başta uluslararası hasta tedavisi, ilaç ve tıbbi aygıt, sistemleri, sağlık yatırımları ve hizmet alımları ile eğitim mevzuları olmak üzere sağlık alanının tüm bileşenlerinde her iki ülke arasındaki , pazarına yeni bir coşku getireceğine olan inancım tamdır. USHAŞ’ın Taşşehir’te koordinasyon ofisi ve ön tanı merkezi açabilmesini teminen Özbek tarafının yer göstermesinden kıvanç duyacağız. Konuyla ilgili USHAŞ yetkililerimiz yarından itibaren çalışmalarına başlayacaktır.” Türkiye ve Özbekistan “Her alanda stratejik ortaklaşa iş” vizyonu çerçevesinde, alanındaki ortak çalışmalarını artırıyor. Özbek-Türk sağlık İş Forumu ve Fuarı, her iki ülke Bakanlıkları koordinasyonunda ve Uluslararası sıhhat Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) organizasyonunda gerçekleştiriliyor. Foruma, 80’e yakını Türk, 20’si Özbek olmak üzere toplam 100 şirket katıldı. Forum, aynı kültürel mirasa sahip iki ülke arasında kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirerek güçlü ticaret köprüleri kurulması için fırsat sunuyor. Foruma sıhhat yatırımı icra eden şirketler, bölgede etkinlik gösteren hastane temsilcileri, sıhhat bilişimi firmaları, ilaç, tıbbi cihaz, kozmetik ve hastane donanım şirket temsilcileri katıldı.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.