Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,287.24
+546.15
Ethereum
$3,787.11
+41.67
Litecoin
$84.81
-0.62
DigitalCash
$30.29
-0.4
Monero
$141.63
-0.21
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.93
+0.09
Dogecoin
$0.17
+0.01

Ethereum Cüzdanı ile Merkeziyetsiz Web Sitesi Kurulabiliyor

0 465

Ethereum Cüzdanı ile Merkeziyetsiz Web Sitesi Kurulabiliyor.

Önde gelen Ethereum cüzdan uygulamalarından olan MyEtherWallet, kullanıcılarının InterPlanetary File System (IPFS) üzerinde web sitesi oluşturabilmeleri için ” Host Your Own Site (Kendi Sitenizi Barındırın)” adlı özelliğini başlattı.IPFS tabanlı web siteleri, ENS ve Unstoppable Domains gibi “.eth” veya “.crypto” son eklerine sahip Ethereum tabanlı alan adı hizmetlerine bağlı.Web siteleri, merkezi olmayan eşler arası bilgisayar ağında barındırılır ve bu da onları geleneksel web için mevcut olan sansür araçlarının çoğuna karşı dirençli hale getirir.MyEtherWallet üzerindeki entegrasyon, IPFS’ye bir web sitesi yükleme işlemini otomatikleştiriyor. MyEtherWallet’in CEO’su Kosala Hemachandra’nın yaptığı açıklamada, kullanıcılar web sitesinin dosyalarını içeren bir “.zip” dosyası ile, IPFS’ye siteyi yüklemeyi tamamlıyorlar ve sistemleri blockchain ile ilişkilendiriliyor.

Sınırlı işlevsellik

Teknolojinin hala geliştirilme aşamasında olduğunu belirtmek gerekiyor. Hemachandra’nın açıkladığı üzere, web sitelerinin yalnızca statik sayfaları olabiliyor. IPFS’ye WordPress gibi bir içerik yönetim sisteminin yüklenip yüklenemeyeceği sorulduğunda, şu yanıtı verdi:

“WordPress gibi bir şeyin çalışması için arka uç sunucunuz olması gerekir. Dağıtık dünyada bir sunucu yok. Dolayısıyla tam anlamıyla WordPress örneğini çalıştırmanın bir yolu yok.”

WordPress üzerine inşa edilen web siteleri yine de IPFS’ye yüklenebilir, ancak üçüncü taraf eklentileri aracılığıyla tamamen statik anlık görüntüler olarak dışa aktarılmaları gerekiyor.

Blockchain nedir?

Herhangi bir merkez ya da otoriteye ihtiyaç duymadan, verilerin dağıtık ağ üzerinde saklandığı kayıt teknolojisine blockchain ya da blok zinciri denir. İlk kripto para birimi Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain, eski verilerde düzenleme olanağı sunmaz. Dolayısıyla geleneksel veri tabanları gibi değil, işlemlerin ardı sıra listelendiği dijital bir kayıt defteri şeklinde çalışır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.