«

Kripto Para Vergi Uygulaması Geliştirildi

Çok uluslu kurumsal danışmanlık firması Ernst & Young, EY CryptoPrep adlı kripto vergi uygulaması geliştirdi. Müşterilere ABD vergi başvuruları konusunda yardımcı olmak hazırlanan uygulama, web tabanlı Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürünü olarak tam otomatik biçimde çalışıyor.EY CryptoPrep, çok sayıda borsadan kripto para birimleri hakkında veri alıyor ve otomatik olarak ilgili vergi kurallarını uyguluyor. Müşteriler programı dilerlerse kendileri kullanabiliyor, dilerlerse de yönetilen bir hizmetin bir parçası olarak seçebiliyorlar.EY ABD Vergi Hizmetleri Başkan Yardımcısı Marna Ricker, uygulamanın kripto para birimlerine artan ilgi nedeniyle hayata geçirildiğini açıkladı:

“Müşterilerimiz giderek daha fazla kripto varlık sahibi olmaya başladılar. Ticaretini aktif biçimde yapıyorlar. Dolayısıyla kripto vergileri konusunda gelişen karmaşıklığı gidermek için yenilikçi bir çözüme ihtiyaç duyuluyor.”

IRS çöküyor

ABD’nin vergi kurumu IRS, kripto para birimlerinden vergi toplanması için pek çok farklı yöntem deniyor. Bu yılın mayıs ayında, sanal varlıklarla ilgili vergi iadelerinin denetlenmesi için ekip oluşturmuştu.IRS, ABD vatandaşlarının kripto para birimlerinden herhangi bir kazanç elde etmeleri durumunda, ellerindeki kripto para miktarını açıklamalarını şart koşmuştu.

Küresel vergi belirsizliği

ABD, kripto para birimleri etrafında vergi yasalarını geliştirmeye devam eden tek ülke değil. Bu haftanın başlarında Güney Kore de yakın gelecekte kripto para vergisi uygulayacaklarını doğruladı.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *