«

ABD’de bitcoin ile uyuşturucu ticareti yapılıyor .

Amerikan vatandaşı Joanna De Alba, Bitcoin (BTC) karşılığında eroin ve metamfetamin dağıtımı yapmak ile suçlanıyor. Joanna De Alba, ABD Doğu New York Bölge Savcılığı tarafından 5 Ocak’ta yayınlanan basın bültenine göre ”Wall Street Market” adlı karanlık ağ pazar yerinde, Haziran 2018 ile Mayıs 2019 arasında yasa dışı uyuşturucu ticareti yaptı.

Basın bülteninde şöyle belirtiliyor: 

“Amerikan vatandaşı olan davalı Joanna De Alba, eroin ve metamfetamin bulundurduğu ve karanlık ağ yoluyla dağıtımını yaptığı suçlamasıyla öğleden sonra Brooklyn’deki federal mahkemeye çağrılacak.’”

De Alba, anonimliğini korumak için müşterilerinden kendisiyle şifreli mesajlaşma uygulamaları ile iletişime geçmesini ve Bitcoin ile ödeme yapmasını talep etti. Gizli bir polis, operasyonun bir parçası olarak De Alba’dan 30 gram eroin ve 10 gram metamfetamin satın aldı ve Bitcoin ile ödeme yaptı. Polis, bir süre sonra davalı tarafından gönderildiği ileri sürülen bir paket teslim aldı. Paket, analizlere göre eroin ve metamfetamin içeriyordu. De Alba, suçlu bulunması halinde beş yıl ile yüz yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilir.

Anonimlik arayışı

Suçlular, emniyet güçlerine önemli zorluklar çıkaran karanlık ağı, anonim kalmak için aktif olarak kullanıyor. Kötü amaçlı kullanıcılar, kripto para kullanarak anonim kimliklerini büyük ölçüde koruyabiliyorlar. Düşünce kuruluşu The Rand Corporation’ın Kasım ayındaki raporuna göre karanlık ağda en çok kullanılan kripto paraları Bitcoin, Litecoin (LTC) ve Monero (XMR) oluşturuyor. Diğer yandan emniyet güçleri, Bitcoin işlemlerini analiz ederek siber suçluların yerini tespit edebilir. ABD’li yetkililer, Ekim ayında en büyük çocuk istimarı pazarlarından biri olan Welcome to Video’yu kapatmayı başardı.  Soruşturmacılar, suçluların kimliğini belirlemek için analiz şirketi Chainalysis tarafından geliştirilen ve suçluların müşterilerinden ödeme almak için kullandıkları Bitcoin cüzdanlarını takip etmeye yardımcı olan araçları kullandı. Rusya’nın en büyük karanlık ağ pazar yeri Hydra, geçtiğimiz ay 146 milyon dolarlık token arzı düzenlemeyi ve dünyaya açılmayı planladıklarını duyurdu.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *