Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$63,473.84
+111.27
Ethereum
$2,370.68
+59.21
Litecoin
$269.44
-2.2
DigitalCash
$299.88
+0.31
Monero
$321.50
-3.2
Nxt
$0.08
-0.01
Ethereum Classic
$21.34
-0.34
Dogecoin
$0.13
+0.04

Berat Albayrak : Değişim sürecini başlatacağız

0 10

Berat Albayrak : Değişim sürecini başlatacağız .

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ihracata, yüksek katma değere ve istihdama dayalı büyüme modeliyle değişim sürecini başlatacaklarını belirtti. Bakan Albayrak, “Türkiye İçin Değişim Başlıyor” programları kapsamında Namık Kemal Üniversitesinde düzenlenen “Tekirdağ İş Dünyası Buluşması”nda ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tekirdağ’ın, Türkiye ekonomisinde başlayan değişimin lokomotifi olma potansiyeline sahip en önemli şehirlerden olduğunu belirten Albayrak, “Verimli toprakları, zengin altyapısı ve eşsiz coğrafi konumu ile bölge sanayisine sağladığı ham madde katkısı, sahip olduğu OSB ve ASB’leri, ulaşım ve kaliteli iş gücü imkanları, hızla gelişen sınai yatırımlarıyla ekonomimize önemli katkı sağlamaktadır.” diye konuştu.

DEĞİŞİM DÖNEMİYLE İLGİLİ YENİ BİR FAZ BAŞLATACAĞIZ

Bakan Albayrak, birçok kesimin beklentilerinin ötesinde bir performansla, enflasyonda, büyümede, faizlerde, piyasa faizlerinde özellikle tarihi değişimlerle 2019 yılını kapattıklarına işaret ederek şunları kaydetti:

“Şimdi bu değişim dönemiyle ilgili yeni bir faz başlatacağız. İhracata, yüksek katma değere ve hepsinin ötesinde istihdama dayalı bir büyüme modeliyle bir değişim sürecini başlatacağız. Çok kısa bir zamanda attığımız tohumlar, çok yakında filizlere, ağaçlara dönmeye başlayacak. Bugün sabah Çanakkale’de de ifade ettim. Enerji Bakanlığı döneminde madencilikte attığımız adımların tohumları yeşermeye başladı. Altında 20-25 tonlardan Cumhuriyet tarihi rekoru 2019 yılı 38,5 tonla yılı kapadık. Yerli kömür üretimi 50-60 milyon tonlardan 100 milyon tonu geçtik.

Türkiye’nin yerli kaynaklarıyla dönüşüm özelindeki bu süreç çok önemli bir netice vermeye başladı.” 2020 İVME yılı’ dediğimiz, yani ‘İleri, Verimli ve Milli Endüstri’ yılı olacak. Büyüme politikamız da kaynak kullanma politikamız da İVME üzerine inşa edilecek. Kaynakları çok daha verimli çok daha kaliteli şekilde doğrudan bu model üzerinde kurgulayarak yöneteceğiz. Ekonominin tüm kurumlarıyla bu hedefi sahiplenerek politikalarımızı bunun üzerine inşa edeceğiz. Mayıs 2019’da ilk tanıttığımızda İVME modelinde şunu ifade ettik; yıl sonuna kadar belirli bir hacimde, belirli bir limitte yaklaşık 47 milyar dolarlık ithalatı ikame edecek alanlara finansman sağlayacağız. Bu alanları belirledik. Şimdi bunları ikame edecek şekilde yatırım gerçekleştirecekse, şu şartlarda… Yıl sonunda baktığımızda kredi tutarı yaklaşık 48 milyar liraya ulaştı. Enflasyona endeksli uygun maliyetli bu paket kapsamında da şu ana kadar 48 milyar liralık tahsisin yanında kullandırılan rakam 30 milyar liraya yaklaştı.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.