İranlı General yaptırımlara karşı kripto parayı önerdi

«

İranlı General yaptırımlara karşı kripto parayı önerdi .

İranlı general, ABD tarafından uygulanan yaptırımları aşmak için yeni bir yol önerdi. İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanı Saeed Muhammad, İran’ın ekonomik yaptırımları aşmak için kripto para kullanmasını önerdi. İranlı kripto haber kuruluşu Coinit.ir, generalin konuşmasını 26 Şubat’ta aktardı:

“Yaptırımları aşmak için daha gelişmiş bir mekanizmanın oluşturulmasını talep ediyoruz. Diğer ülkeler ile iş birliği yaparak ürün takası ve kripto para kullanımı gibi çözümler geliştirmeliyiz.”

Yaptırımların İran vatandaşlarına etkisi

İran’ın para birimi, ABD’nin 2018 yılında Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan çekilmesinin ardından Trump yönetiminin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle önemli ölçüde değer kaybetti. Yaptırımlar neticesinde İran’ın uluslararası ticaret ve yatırım yapması kısıtlandı. Kripto paralar, yaptırımları aşmak için giderek daha sık kullanılıyor.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, 2018 yılında ulusal kripto para birimi çıkaracaklarını duyurmuştu. İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yurt içinde faaliyet göstermek isteyen kripto para madencilik şirketleri için binden fazla lisans üretti. Mali Eylem Görev Gücü, hafta başında İran’ı terörizmi fonlamayı önleme gerekliliklerine uymayan ülkeler listesine ekledi.

Bir Cevap Yaz

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için onuronuk@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *