random-post
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Telegram
Ara
«

Facebook Varını Yoğunu FinTech Alanına Yatırıyor

Facebook, Libra’nın bölümünden sorumlu yöneticisi David Marcus önderliğinde “ödeme ve ticaret fırsatlarını” teşvik etmek üzere çeşitli ürün grupları hazırlamaya başladı.Bloomberg tarafından bildirilen haberde, “Facebook Financial” veya “F2” olarak adlandırılan geliştirici ekip, planlanan “Facebook Pay” başta olmak üzere bir dizi ödeme projesinde yer alacak.

Departman, Facebook’un FinTech alanındaki tüm projelerini tek mecrada toplayacak. Söylenene göre, hem Calibra olarak bilinen Libra para biriminin dijital cüzdanı Novi, hem de WhatsApp Messenger’a ödeme özelliği ekleme girişimlerinin her ikisinden de bu ekip sorumlu olacak.

Facebook, ödemeleri tek uygulama üzerinde birleştirmek birkaç yıldır çalışıyor. Bu projeyi bir adım öteye taşıyan sosyal medya devi, Upwork’ün eski CEO’su Stephane Kasriel’i ödemeler başkan yardımcısı olarak göreve getirdi.

Marcus haberi şu şekilde yorumladı:

“Facebook üzerinde pek çok ticari işlem gerçekleşiyor. Ödeme çözümlerini şirket düzeyinde bir strateji haline getirmenin doğru olduğunu düşündüm.”

Blockchain tabanlı para birimi geliştirme çabalarına rağmen, bölümün ilk hedefinin Brezilya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde WhatsApp aracılığıyla ödeme işlemlerinin başlatılması olarak açıklandı.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *