«

Dördüncü Sanayi Devrimi: Tehdit mi, fırsat mı?

Dünya Ekonomik Forumu, yönetici ve genç girişimcileri yatırıma ihtiyacı olan Güney Afrika’da bir araya getirdi. Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, seçilmeden önce yolsuzlukla mücadele ve ekonomiyi canlandırma sözü vermişti. Afrika’nın en gelişmiş ekonomisine sahip ülkede 2019’un ikinci çeyreğinde 2,4 oranında büyümesi öngörülen gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) yüzde 3,1 arttı. Ancak daha yapılması gereken çok şey var.

Dördüncü Sanayi Devrimi’nde kazanmak için dijital uzmanlık şart

Afrika, Dördüncü Sanayi Devrimi’ni işsizliği çözmenin yollarından biri olarak görüyor. Güney Afrika ise bu konuda öncü olmayı hedefliyor. Öte yandan Dördüncü Sanayi Devrimi’nin iş kollarını ortadan kaldırması ihtimalinden endişe ediliyor. Ancak Güney Afrika’nın Cape Town kentinde konuşan taraflar, 20 yıl önce hayal edilemeyen iş imkanları yaratan bilgi çağında olduğu gibi bu dönemin de yeni fırsatlar yaratacağını dile getirdi. İşsiz kalmamak için yapılması gereken ise kişilerin kendilerini dijital alanda yetiştirmesi ve yeni uzmanlıklar kazanması.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ceren Yalçın Hakkında

avatar

Ceren Yalçın

Ceren Yalçın 1992 doğumludur ve İstanbul'da yaşamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı mezunudur . haberkoin.com ' un ekonomi bölümünün editörlüğünü yapmaktadır. Tüm soru ve önerileriniz için cerenyalcı[email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *