«

Asgari ücret zammı belli oldu .

Asgari ücret yılın son günlerinde Türkiye’nin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’de 2020 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu yıl sonuncu toplantısını gerçekleştirmek üzere saat 14.00’da toplandı. Toplantının ne zaman sona ereceği bilinmiyor fakat asgari ücrete yapılacak zam bugün yapılacak toplantının ardından belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu üç toplantısını gerçekleştirdi. İşçi, işveren ve sendikalar hükümete asgari ücret talebini bildirdi. Bugün saat 14.00’da başlayan dördüncü toplantı sonunda 2020 yılı zammı belli oldu.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

2020 yılı için asgari ücret teklifi bekar bir işçi için brüt 2.943 net 2.324 TL olarak açıklandı. Böylece asgari ücrete net yüzde 15.04 zam yapılmış oldu. Karar oy çokluğu ile alındı. İşverene 75 TL asgari ücret desteği verilmeye devam edilecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi örgütleri, işverenler ve hükumetten 5’er temsilci bulunuyor. En az 2 yılda bir toplanması gereken kurul, son dönemde her yıl sonu toplanarak bir sonraki yılın zam oranını belirliyor. Türk-İş Danışmanı Enis Bağdadioğlu, bu toplantılarda hükümetin işverenin yanında yer almasından şikayetçi. Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde endüstri ilişkileri, emek tarihi ve çalışma hukuku üzerine çalışmalar yürüten Doç. Dr. Aziz Çelik de kurulda genelde sermaye ve hükümet temsilcilerinin uzlaşarak karar verdiğini, işçi sınıfının temsilcilerinin taleplerinin karşılanmadığını söylüyor:

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Ceren Yalçın Hakkında

avatar

Ceren Yalçın

Ceren Yalçın 1992 doğumludur ve İstanbul'da yaşamaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Televizyon Haberciliği ve Programcılığı mezunudur . haberkoin.com ' un ekonomi bölümünün editörlüğünü yapmaktadır. Tüm soru ve önerileriniz için cerenyalcı[email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *