Bitcoin (BTC) hakkında olumsuz açıklamalarıyla sıklıkla gündeme gelen altın destekçisi Peter Schiff, kripto para takipçilerinin yoğun çabasına rağmen Bitcoin’e olan ilginin artmadığını söyledi.

21 Ağustos tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada Schiff, Google Trends verilerine göre, Bitcoin’e olan ilginin altına kıyasla çok daha az olduğunu belirtti.

Gönderdiği tweet’te bir de grafik paylaşan Schiff, 2017 yılında Bitcoin fiyatının rekor seviyeye ulaşması dışında hiçbir zaman BTC’nin altına olan ilgiyi geçemediğini savundu.

Altın ile Bitcoin arasındaki “ilgi” kıyaslaması

Google aramalarında son 5 yılda altın ve Bitcoin istatistikleri. Kaynak: Peter Schiff / Twitter

Bitcoin destekçilerinin önde gelen kripto para birimine olan ilginin arttığını söylediklerini aktaran Peter Schiff, verilerin farklı olduğunu belirtti. Gönderdiği mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin destekçileri, BTC’ye olan ilginin artmakta olduğu konusunda ısrar ediyor. Oysaki veriler farklı bir gerçeğe işaret ediyor. Bitcoin’i ‘pompalamak’ için gösterdikleri büyük çabaya rağmen, coin’e gösterilen ilgi hala 2019 zirvesinin altında. 2017’de ulaşılan zirvenin yanından bile geçmiyor.”

Yaptığı değerlendirmede, Bitcoin’in rekor seviyeye ulaştığı dönem dışında, Google aramaları açısından altını hiç geçemediğini vurgulayan Schiff, “öte yandan altına olan ilgi ise yeni rekorlara doğru ilerliyor” sözlerini kullandı.

“Kriz çıkmadan Bitcoin alın”

“Zengin Baba Yoksul Baba (Rich Dad Poor Dad)” kitabının yazarının, “güvenli limanlara yatırım yapın” çağrısına yer verildi. Yazar Robert Kiyosaki, “büyük bir bankacılık krizinin” eşikte olduğunu söyleyerek Bitcoin’in çok önemli bir yatırım aracı olduğunu öne sürdü.

Diğer taraftan Grayscale tarafından paylaşılan bir analizde, Bitcoin piyasasının, 2017 yılındaki rekor seviye öncesindeki harekete benzer bir yol izlediği ifadesi yer aldı.