Bitcoin (BTC) fiyatı, Türk lirası karşısında bir saat içinde yüzde 5 oranında değerlendi. 21 Ağustos itibarıyla dolaylı biçimde Türk lirası karşısında değer kaybeden Bitcoin, saat 15:00 sularına kadar geriledikten sonra, bir saat boyunca ivmeli yükseliş yaşadı.

Hafta içinde, Türkiye halkına büyük bir müjde vereceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Ağustos saat 15:00 itibarıyla “Millete Sesleniş” konuşması gerçekleştirdi. Türkiye deniz sahası içinde 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfedildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının akabinde ABD doları, Türk lirası karşısında yükselmeye başladı. Bu değerlenme Bitcoin fiyatına da sirayet etti.

Konuşma sonrası Twitter hesabından mesaj paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fatih sondaj gemimiz, 20 Temmuz’da başladığı Tuna-1 kuyusundaki sondajda hamdolsun 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti” ifadesini kullandı.

Dolar / TL paritesinde sıra dışı 8 saat

24 saatlik Dolar / TL paritesi grafiği. Kaynak: Doviz.com

21 Ağustos gününe Türk lirası karşısında gerileyerek başlayan ABD doları, bir gün önceki kapanışta 7,30 TL’den alıcı buluyordu. Piyasaların açılmasıyla birlikte fiyat dalgalanmalarının yaşandığı USD/TRY paritesi, özellikle 8.00-16.00 saatleri arasında büyük volatilite gördü.

Doviz.com verilerine göre, konuşmanın yapılacağı saate kadar değer kaybeden ve saat 14.37 itibarıyla 7,21 TL’den işlem gören ABD doları, dibi gördükten sonra bir saatte 7,34 TL’ye kadar yükseldi.

Bitcoin, TL karşısında 1 saatte yüzde 5 değerlendi

ABD dolarının TL karşısında yükselmesi, Bitcoin fiyatını da tetikledi. Kadın ve Erkek Milli Takımlar ana sponsoru olduğunu duyuran BtcTurk tarafından paylaşılan istatistiklere göre, saat 15.00 dolarlarında 83.500 TL’ye kadar gerileyen Bitcoin fiyatı, bir saatte 87.700 TL’ye kadar çıktı.

Bitcoin fiyatının Türk lirası karşısındaki gün içi seyri. Kaynak: BtcTurk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen “Millete Sesleniş” konuşması esnasında yüksek volatilitenin yaşandığı gözleniyor. Veriler, 15.00 – 16.00 saatleri arasında BTC/TRY paritesinin yüzde 5 oranında arttığını ortaya koyuyor.