random-post
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Telegram
Ara

Özbekistan’ın blockchain hamlesinde Cardano önemli rol alacak

«

Özbekistan’ın blockchain hamlesinde Cardano önemli rol alacak .

Cardano blockchain ağının ticari kolu olan Emurgo, hisse senedi token arzları (STO) ve borsalar (STX) için düzenlemeler geliştirmek üzere Özbekistan hükümetiyle ortaklık kurdu. 20 Ocak tarihli basın açıklamasında Emurgo, Özbek hükümeti ve Özbekistan’ın Dijital Ekonomik Kalkınma Projesi için resmi Teknoloji Danışma Ajansı Kobea Group & Infinity Blockchain Holdings ile iş birliği kurduğunu ve bu kapsamda STO ile STX’ler için yasal bir zemin geliştirmeyi amaçladığını açıkladı. Proje dahilinde Emurgo ve Kobea, dijital varlık bankacılığı altyapısı, blockchain eğitim birimleri ve diğer konularda danışmanlık hizmetleri sunacaklar.

Emurgo ayrıca Cardano’nun üçüncü nesil blockchain potansiyelini inceleyecek ve gelecekteki blockchain uzmanlarını eğitmek için blockchain eğitim platformunu Özbekistan’ın ulusal üniversitelerine entegre edecek. STO’lar aracılığıyla geleneksel öz kaynakları tokenleştiren ülke, finansal sektörü daha şeffaf ve güvenli hale getirmeyi planlıyor. Yapılan bu hamle, Özbekistan Ulusal Proje Yönetimi Ajansı’nın, ulusal ve yabancı madencilerin kapasitelerini artırmak amacıyla ulusal kripto para madenciliği havuzu oluşturulmasına yönelmesinin hemen ardından geliyor. Ortaklıkla birlikte, kripto madenciliğinin ekonomik verimliliğini sağlamak, sektörün şeffaflığını ve güvenliğini artırmak, enerji tüketimi verimliliğini artırmak ve yatırım çekmek hedefliyor.

Kripto para birimlerine karşı duruş muamması

Özbekistan hükümeti, geçen aralık ayının sonlarında vatandaşların kripto para satın almalarını engellemiş, kripto para kullanımına yönelik tutarsız hareketler sergilemişti. Ülke daha önce dijital para birimlerine karşı nispeten yumuşak davranıyordu. Yapılan bu hamle birçok kişi için sürpriz olmuştu. Eylül 2018’de hükümet, kripto para borsaları, madencilik projeleri ve ilk token arzı teklifleri için lisans düzenlemek için bir mutabakat anlaşması imzalamıştı.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *