Litecoin madenciliğindeki zorluk seviyesi btc için iyi bir haber mi ?

«

Litecoin madenciliğindeki zorluk seviyesi btc için iyi bir haber mi ?

İstatistikçi Willy Woo’nun tahminine göre, Bitcoin’de (BTC) oluşan boğa piyasası, Litecoin (LTC) tarafından tetiklendi. Veri analiz oluşumu Woobull’un kurucusu olarak tanınan Woo, 6 Ocak tarihinde peşi sıra attığı tweet’lerde, Litecoin’in yükselişine işaret etti. Özellikle, altı aydan fazla süren düşüş trendinden sonra altcoin’in madencilik zorluk seviyesi bir kez daha artmaya başladı. Zorluk diye tabir edilen veri, kripto para biriminin blockchain üzerindeki işlemleri gerçekleştirmek için ne kadar işlemci gücüne sahip olması gerektiğini gösteren bir ölçü birimidir. Fiyattaki düşüş, madencilerin düşük kârlılık nedeniyle başka yöne kaymalarına sebebiyet verir ve bu da zorluktaki düşüşü tetikler. Bu durumun ağ güvenliği üzerinde etkileri de olur.

Litecoin difficulty vs. price, 2011-present. Source: Woobull

2011’den günümüze Litecoin işlem zorluğu ile fiyat kıyaslaması. Kaynak: Woobull

Woo, 2019’un ikinci yarısını “LTC’nin şimdiye kadar karşılaştığı en büyük madenci kapitülasyonu” şeklinde tanımladı. Woobull’un verilerine göre, geçen temmuz ayında 16 milyon olan zorluk, aralık ayının ortasında 4,7 milyona düştü. O zamandan beri zorluk seviyesi iyileşmeye başladı ve 5,1 milyona ulaştı. Woo, bunun sadece Litecoin için boğa piyasası oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda Bitcoin piyasasını da destekleyeceğini söylüyor.

“Litecoin Zorluk Şeridi şimdi toparlanma sürecinde” diyen Woo şunları söyledi:

“Düşüş kanalının ardından yükseliş eğilimi oluşmalı. LTC, BTC’nin yükselişine neden olursa şaşırmam.”

LTC cephesindeki büyük kazanç seviyelerine henüz erişilmedi

Litecoin, 2011 yılında Bitcoin Core istemcisinde yapılan hard fork işleminin ardından kullanıma açıldı ve şu anda piyasa değerine göre altıncı en büyük kripto para birimi. 2018’de altcoin piyasası önemli ölçüde değer kaybetmesine rağmen, bu coin’in performansı 2019 yılında iyileşti. LTC/USD paritesi yılın ilk yarısında 32 dolardan 141 dolara sıçradı. Bu süreçte altcoin, Yılbaşından önce 37 dolara düşmeden evvel 61 dolar seviyelerine kadar çıkmıştı. Haber yayına hazırlanırken Litecoin, günlük yüzde 1,3 kazanç sağlayarak 45 dolara ulaştı. Bitcoin’in günlük kazanç oranı ise yüzde 5,5 olarak kayıtlara geçti.

Bir Cevap Yaz

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için onuronuk@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *