Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$70,729.29
+115.48
Ethereum
$3,520.91
-57.65
Litecoin
$97.64
+0.71
DigitalCash
$37.09
+0.07
Monero
$133.95
+1.05
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$33.55
-0.36
Dogecoin
$0.20
0

İsviçre Hükümeti Dijital Para projesini durdurdu

0 302

İsviçre Hükümeti Dijital Para projesini durdurdu .

Kripto paralara dostane yaklaşımı ile tanınan İsviçre hükümeti, dijital İsviçre frangı projesini şimdilik rafa kaldırdı. Federal Konseyin resmi web sitesinde yayımlanan 13 Aralık tarihli basın açıklamasına göre, ulusal para biriminin dijital versiyonunun geliştirilmesine dair fırsat ve riskleri açıklayan bir rapor hazırlandı. Yapılan analizin ardından Federal Konsey, yürürlükte olan para politikası ve istikrarlı finansal sistem için oluşturulan beklentiler göz önüne alındığında, merkez bankası tarafından geliştirilecek dijital para biriminin (CBDC) beklentileri karşılayamayacağı sonucuna vardı. Konsey, şu ifadeyi kullandı:

“Küresel olarak erişilebilir merkez bankası destekli dijital para birimi, şu anda İsviçre’ye ek bir fayda getirmeyecek. Bunun yerine, özellikle finansal istikrar açısından yeni risklere yol açması muhtemel.”

İsviçre Merkez Bankası (SNB) da, para politikası ve finansal istikrar adına oluşacak yeni risklerin büyük bir sorun teşkil edeceğini savunarak hükümetin görüşünü paylaşıyor. Bu nedenle hükümet, olası CBDC projesinin belirli finansal piyasa oyuncuları ile sınırlandırılmış ve genel kullanıma açık olmayan biçimde geliştirilmesi fikrini aklının bir köşesinde tutuyor. Merkez Bankası tarafından geliştirilen toptan satış token’ı, ticari işlemlerde, menkul kıymet alım satımında ve menkul kıymetlerin yönetiminde verimliliği artırmaya yardımcı olabilir” ifadesi yer aldı. Federal Konsey ve Merkez Bankası, ulusal dijital para birimi hakkındaki gelişmeleri izlemeye devam edeceklerini belirttiler.

İsviçre’den CBDC gelişmeleri

Ekim ayında Federal Konsey, ülkenin genellikle kripto dostu ve “finansal piyasada yenilikçi yaklaşımlara açık” olarak görülmesine rağmen, stablecoin ve kripto para birimleri konuları ile ilgili riskleri tetkik etmeye devam ettiklerini söyledi. Aynı ay İsviçre Merkez Bankası ve Bank for International Settlements (BIS) İsviçre’de bir inovasyon merkezi için iş birliği anlaşması imzaladı. Kurulan merkez, başlangıç aşamasında iki projeye odaklanmaya hazırlanıyor: İlki ulusal dijital para biriminin dağıtık defter teknolojisi altyapısına entegrasyonu, ikincisi ise hızlı işlemlerin gerçekleştiği elektronik piyasaların merkez bankaları tarafından izlenmesine yönelik artan gereksinimlerin analizi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.