Telegram’ın, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yasal mücadelesinin son aşamasında, firmanın kurucusu Pavel Durov ile birlikte iki Telegram çalışanı ifade verecek. 25 Kasım tarihinde açıklama yapan New York Güney Bölge Mahkemesi Hakimi P. Kevin Castel, ilgili taraflarca kararlaştırılan bir yerde 7 veya 8 Ocak 2020 tarihinde ifade alma işleminin gerçekleştirilmesine karar verdi. Açıklamada, Telegram Başkan Yardımcısı Ilya Perekopsky’nin de ifade vereceği bildirildi. Perekopsky ile yapılacak görüşmenin tarihi ise 16 Aralık 2019 olarak belirlendi. 1,7 milyar dolarlık (GRAM) satış hakkında ifadesi alınacak Telegram çalışanı Shyam Parekh’in görüşmesi ise 10 Aralık 2019 tarihinde yapılacak. Durov, Gram jetonlarını onaylanmış yatırımcılara sattığı sırada, kayıt dışı menkul kıymetler üzerinden işlem yapıldığına dair SEC tarafından itham edilmişti. SEC’in suçlamalarının ardından, Telegram 16 Ekim’de bir tazminat talebinde bulundu. Firma, kripto biriminin hisse senedi olmadığını ve şirkete karşı ön soruşturma talebinin reddedilmesi gerektiğini savundu.

Lansman ertelendi

SEC’in Telegram aleyhinde başlattığı soruşturma nedeniyle, uzun zamandır beklenen Telegram Open Network’ün (TON) açılışı da gecikti. İlk yapılan duyuruda TON’un 31 Ekim’de faaliyete geçmesi bekleniyordu. Gram token satışına ilişkin hazırlanan satın alma anlaşmasında, ağın belirtilen tarihe kadar başlatılamaması durumunda, gerçekleşecek oylama sonrasında token’ları satın alanların paralarını iade alma hakları yer alıyordu. Telegram, yatırımcılarına bir öneri mektubu göndererek, ağ kurulumunu resmi olarak erteleme ya da fonlarının bir kısmını iade etme seçeneği sundu. Yapılan oylama sonunda TON yatırımcıları ve GRAM token sahipleri, faaliyete geçiş tarihinin Nisan 2020’ye ötelenmesini kabul ettiler.

Telegram’ın, ilk olarak 24 Ekim’de yapılması planlanan duruşması mahkeme Şubat 2020’nin sonlarına kadar ertelendi. Bu süreçte hem firma, hem de SEC yetkilileri davanın karmaşıklığını gidermek ve iddiaların detaylarını hazırlamak için çalışma zamanı yakaladılar. 19 Ekim’de paylaşılan, yatırımcılara yazılan mektupta Telegram, son oturumların 18-19 Şubat tarihlerine ertelenmesinin, düzenleme sorunlarının çözüme kavuşması yönünde bir işaret olarak gördüğünü, olumlu bir adım atıldığını söyledi.