Finansal İstikrar Kurulu: Stablecoin’ler ‘Mevzuat Zorlukları’ Doğurabilir

«

Finansal İstikrar Kurulu: Stablecoin’ler ‘Mevzuat Zorlukları’ Doğurabilir .

Finansal İstikrar Kurulu (FSB) Başkanı Randall Quarles, Facebook Libra gibi istikrarlı coin’lerin (potansiyel ölçeğinin gelecekte “mevzuat zorlukları” doğurabileceğini iddia etti.

Quarles görüşlerini 3 Ekim’de Belçika’da yapılan Avrupa Bankacılık Zirvesi’ndeki sunumunda dile getirdi.

G20’nin stablecoin çalışmasına FSB liderlik ediyor

Quarles, konuya halkın ilgisini artıran faktör olarak henüz çıkmayan Libra stablecoin’ine dikkat çekti. Bu potansiyel olarak bu alana yeni bir ölçek ve kapsam getirebilir ve mali yetkililerin de bunu dikkatlice göz önünde bulundurması gerekiyor. Quarles’ın açıklaması şu şekilde:

“Şu anda finansal istikrar için küçük bir risk olsa da, stablecoin’lerin ve diğer kripto varlıkların ortaya çıkabilecek potansiyel ölçeğinin mevzuat zorlukları doğurabileceğine şüphe yok.”

G7 şu anda  ilgili bir ön soruşturmayı sonlandırmak üzere ve G20 bu girişimin devamında FSB’nin liderlik yapmasını istedi.

stablecoin ile ilgili görsel sonucu

FSB tepkisel duruştan proaktif çabalara döndü

Bitcoin gibi 2008 küresel mali krizin ardından kurulan FSB, böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için önlemler almakla görevli.

10 yaşını geçen kurul, sağladıkları yeniliklerin daha güçlü ve daha dayanıklı bir küresel finans sistem oluşturduğuna ve bunun da olası gelecek krizlerin ihtimalini ve ciddiyetini düşüreceğine inanıyor.

ABD Kongresi Finansal Hizmetler Komitesi’nin, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in 2020’den önce Libra hakkında ifade vermesini talep ettiği bildiriliyor.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *