Çin Devlet Başkanından G20 Öncesi CBDC’ler İçin “Açık ve Uzlaşmacı Tutum” Çağrısı

«

Çin Devlet Başkanından G20 Öncesi CBDC’ler İçin “Açık ve Uzlaşmacı Tutum” Çağrısı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu hafta G20 toplantısında grubun merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC’ler konusunda “açık ve uzlaşmacı bir tutum” benimsenmesi gerektiğini belirtti.

Sözler Dikkate Değer

Çin’in DC / EP olarak adlandırılan kendi dijital para sistemini başlatmanın eşiğinde olduğu göz önüne alındığında, 21 Kasım’daki sözleri dikkate değer. Çin yargı bölgelerinde testler devam ediyor ve bugüne kadar binlerce vatandaş bu tür uygulamlara katıldı.Xi, Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tutanağa göre, “dijital ekonominin sağlam gelişimi” bağlamında CBDC’lere atıfta bulundu.

Risk ve Zorluklar Ele Alınmalı

Xi, “G20, merkez bankası dijital para birimleri için standartları ve ilkeleri geliştirmeyi açık ve uzlaşmacı bir tavırla tartışmalı ve uluslararası para sisteminin geliştirilmesi için kolektif olarak çalışırken her tür risk ve zorluğu düzgün bir şekilde ele almalıdır” diyor.

Çin cumhurbaşkanı daha önce ülkeyi, blockchain teknolojisinin kamu sektörü uygulamasında “lider konum” almaya çağırdı.Bu arada, Çin’in kripto para birimi sektörü, bu haftanın başlarında bildirildiği üzere kara para aklama konusunda daha geniş bir baskıya maruz kaldı.

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *