Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber

- Advertisement -

Bitcoin
$63,911.33
+2475.32
Ethereum
$3,817.74
+71.19
Litecoin
$186.78
+2.84
DigitalCash
$190.65
+6.33
Monero
$253.25
-3.93
Nxt
$0.02
0
Ethereum Classic
$52.37
+0.06
Dogecoin
$0.24
-0.01

Btctürk: Bitcoin fiyatı düştükçe yeni kullanıcı geliyor

0 118

- Advertisement -

Btctürk: Bitcoin fiyatı düştükçe yeni kullanıcı geliyor .

Alternatif Piyasalar adlı yayında konuşan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, kripto para piyasaları ve küresel ekonomik hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para birimleri ve küresel piyasalar hakkında görüşlerini paylaşan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Corona virüs (COVID-19) salgını nedeniyle oluşan kriz ortamında merkez bankalarının para basarak halkın cebine koymaya mecbur olduklarını söyledi.

19 Nisan tarihinde YouTube üzerinde paylaşılan Alternatif Piyasalar programında konuşan Güneri, pandemi sürecinde oluşan küresel krizin, zaten var olan dijitalleşme sürecini hızlandırdığını kaydetti. Erken dönemde dijitalleşmeye önem veren firmaların salgın sürecinde kendilerine fayda sağladıkları görüşünün vurgulandığı programda, dijitale yatırım yapmayan şirketlerin bu dönemi çok daha zor atlatacağı belirtildi. Orta ve uzun vadedeki gelişmelerin Bitcoin’in yararına olacağı düşüncesinin hakim olduğu programda Özgür Güneri, “Küresel anlamda insanlık olarak yaptığımız en büyük hata […] değer saklama aracı olarak kullandığımız varlıkların altını yüz yıl içinde tamamıyla boşaltmış olmamız” ifadelerini kullandı.

“Bütün merkez bankaları haklı da olarak bir para basma sürecine girdiler” diyen Güneri, “Bugüne kadar son derece disiplinli, mali bütçesi sıkı ülkeler, şirketler, hatta bireyler bu süreci çok daha kolay atlatacak” sözlerine vurgu yaptı.

Piyasa fonksiyonları açısından Bitcoin petrolün önünde

Açıklamasında, “Finans piyasalarının ana mottosu volatilite [oynaklık] olacak” diyen Güneri, petrol ile Bitcoin arasındaki şu kıyasa dikkat çekti:

“Bitcoin’e eleştiri getirenlerin birçoğunun petrole de aynı eleştiriyi getirmesini bekliyorum. Gördüğü zirveden yüzde 80-90 aşağıda olan bir varlıktan bahsediyoruz. […] Piyasa fonksiyonları açısından bakıldığında Bitcoin piyasası petrol piyasasından çok daha likit, çok daha derin ve çok daha sağlıklı fiyat oluşumu var.”

Yakın tarih boyunca yaşadığımız finansal krizler içinde ilk defa özellikle Türk yatırımcıların fiyatı düşen bir varlığa ilgi gösterdiğini söyleyen Güneri, genelde “en son vagona binen” yatırımcıların bu sefer fiyatlar düşerken geldiklerini belirtti. Bu bağlamda Özgür Güneri, “Bitcoin fiyatı düştükçe yeni kullanıcı geliyor” ifadesine özellikle dikkat çekti. Yayında ayrıca, BtcTurk istatistiklerine göre yeni üye sayısı, ilk defa para yatıran kullanıcı sayısı, aktif cüzdan sayısı, işlem hacmi gibi verilerde üç haneli sayılara varan büyümeler kaydedildiğinin altı çizildi.

Her şey bu kadar iyiyse Bitcoin fiyatı neden düşüyor?

Özgür Güneri, küresel krizin ortasında pek çok piyasa verisi bakımından sağlıklı durumda olan Bitcoin fiyatının neden düştüğüne şöyle açıklık getirdi:

“Finansal piyasalarda, özellikle likidite bir kriz [yaşandığı] zaman varlıkların kısa vadede özellikleri ortadan kalkıyor. […] Küresel sistem dolarla çalıştığı için günün sonunda birilerinin dolara ihtiyacı oluyor. […] İçinde bulunduğumuz kriz, ‘satabildiğin varlıkları sat’ dönemi […] 7/24 işlem görmesi, her satışın alışla karşılanması ve bireysel yatırımcı tabanının inanılmaz genişliyor olması Bitcoin’i öne çıkarıyor.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.