İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından BitMEX, an itibarıyla dolaşımdaki tüm Bitcoin’lerin (BTC) yüzde 0,18’ini elinde tutuyor. New York merkezli kripto para saklama şirketi Casa CTO’su James Lopp’un, 26 Aralık tarihinde gönderdiği tweet’e göre ise, BitMEX’in özel sigorta fonu 2019’da yüzde 62 arttı. BitMEX Insurance Fund’a (BitMEX Sigorta Fonu) ait günlük kayıtlara göre, fonun bakiyesi 1 Ocak 2019’da 20.776 BTC seviyesindeyken, 26 Aralık tarihi itibarıyla 33.449 BTC’ye ulamış durumda. Haber yayına hazırlandığı esnada bu tutar yaklaşık 239 milyon dolara denk düşüyordu. Bu veriler ışığında dünyanın en büyük Bitcoin borsası konumundaki şirket, bugüne kadar çıkarılan 18,1 milyon Bitcoin’in neredeyse yüzde 0,2’sine sahip durumda.

Bitcoin in BitMEX Insurance Fund (January–December 2019)

BitMEX Insurance Fund içinde yer alan Bitcoin miktarı (Ocak – Aralık 2019). Kaynak: Twitter

BitMEX Insurance Fund, trader’ların var olan pozisyonlarında otomatik değişiklik yaptıkları ve kısa süre içinde yüksek likidite ihtiyacı duyulması durumuna karşı kripto borsası tarafından oluşturuluyor. Firmaya göre bu fonun büyümesi, gelir elde eden trader’ların hedefledikleri kârları hesaplarına geçirebilecekleri güvenini sağlıyor. Temel olarak BitMEX, ticari kayıp yaşanması veya trader’ların mevduatlarının üzerinde işlem yapmaları durumunda zararları karşılamak için hazırda beklettiği bu özel sigorta fonunu kullanıyor.

Kripto borsaları Bitcoin biriktirmeye devam ediyor

BitMEX’in sahip olduğu Bitcoin miktarı artmaya devam ederken, büyük kripto borsası Binance dahil olmak üzere diğer büyük kripto borsalarında da benzer bir eğilim var. Tüm Bitcoin arzının yüzde 7 kadarı Ekim 2019’da sekiz kripto para borsasının cüzdanında yer tutuyordu. Blockchain veri sağlayıcısı Token Analyst’a göre; Poloniex, Kraken, Bitstamp, Bittrex, Bitfinex, BitMEX, Binance ve Huobi gibi büyük global kripto para borsaları 2019’da kripto biriktirmeye devam etti ve ekim ayının en büyük “HODL’cuları” oldular.