Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,287.24
+546.15
Ethereum
$3,787.11
+41.67
Litecoin
$84.81
-0.62
DigitalCash
$30.29
-0.4
Monero
$141.63
-0.21
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.93
+0.09
Dogecoin
$0.17
+0.01

Bitcoin vergisi mi geliyor? Cumhurbaşkanlığı kararında sanal varlık vurgusu

0 348

Bitcoin vergisi mi geliyor? Cumhurbaşkanlığı kararında sanal varlık vurgusu

Bitcoin (BTC) ve kripto para işlemlerine vergi getirilmesi konusunda Türkiye hükümetinden ilk hamle geldi.29 Eylül tarihinde, 31259 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 3030 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararında, “sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek” açıklaması yer aldı.

Kripto para birimleri hakkında doğrudan ifadeler kullanılmamış olsa da, sanal varlıklara vergi getirilmesi için çalışma yürütülmesi, Bitcoin işlemlerinden vergi alınması ihtimalini ortaya çıkarmış oldu.

“Takip mekanizması tesis edilecek”

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı, 29 Eylül tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

2021 ila 2023 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program içinde “sanal varlıkların vergilendirilmesi” ifadesine yer verildi.

Kaynak: 31259 sayılı Resmi Gazete

Karar metninde şöyle yazıldı:

“Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.”

Kripto paraların vergilendirilmesi ihtimal dahilinde

Twitter hesabı üzerinden konuyu takipçilerine paylaşan kripto topluluğunun ünlü simalarından Celil Öztürk, “kripto para ya da sanal para ifadesi yerine ‘sanal varlık’ teriminin tercih edildiği” hususuna dikkat çekti.

2013 yılında yürürlüğe giren Elektronik Para Kanunu’na da atıfta bulunan Öztürk, bu yasanın kripto paraları ve Bitcoin’i kapsamadığını iletti.

Net biçimde kripto para terimi geçmemesine rağmen, Bitcoin işlemlerinden vergi alınmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi:

“Maddenin lafzında da kripto para ifadesi geçmemesine rağmen, sanal varlık tanımı ve illegal kullanım ile ilgili takip mekanizması geliştirilmesi ifadelerinden kripto paraların vergilendirilmesi ve illegal kullanımının takibi için çalışmalar yapıldığı sonucuna varılabilir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.