Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,634.25
+1147.81
Ethereum
$3,887.52
+37.3
Litecoin
$85.27
+1.22
DigitalCash
$30.83
+0.95
Monero
$143.61
+0.95
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.84
-0.19
Dogecoin
$0.17
0

Lighting Network’de kaybolan BTC’nin Akıbeti Belli Oldu

0 558

Lighting Network’de kaybolan BTC’nin Akıbeti Belli Oldu .

Yaklaşık bir ay önce Lightning Network üzerinde 4 Bitcoin (BTC) “kaybeden” Redditor, elde ettiği tecrübesine dayanarak kullanıcılara tavsiyelerde bulunmuş oldu. 1 Aralık’ta r/Bitcoin topluluğuna ileti gönderen Redditor ZipoTm, Lightning Network topluluğunun, kaybettiği token’ları kurtarması için ona fazlasıyla yardım ettiklerini, kendisine tüm süreç boyunca “destek verdiklerini” belirtti. ZipoTm, kaybettiği meblağın büyük kısmını geri aldı.  Lightning Network, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sınırlamalarına çözüm getirmek amacıyla, ana zincirden tamamen ayrı şekilde ve direkt kullanıcılar arasında çalışan bir sistem. Bu ikinci katmanda yer alan kullanıcıların irili ufaklı işlemleri tamamlandıktan sonrasında, toplam sonuç tek seferde ana zincire yazılıyor. ZipoTm kaybolan fonlarının çoğunu geri almak için attığı beş adımın detaylarını kullanıcılarla paylaştı.

Birinci madde, mümkün olan yerlerde fonların olduğu alanın iş birliği ile kapatılması öneriliyor. Sonraki dört maddede açık kanalları kapatmaya yönelik tek taraflı kapatma şekillerinden bahsediliyor ;

“Adım 1: Fonun olduğu kanalı karşılıklı olarak kapatın

Adım 2: channel.Db içindeki perCommitPoint ile kanalları uzaktan zorla kapatın

Adım 3: perCommitPoint için eşlere sormamız ihtiyaç duyulan kanalları uzaktan zorla kapatın

Adım 4: SCB [Statik Kanal Yedekleme] ile kalan kanalları kapatmayı yeniden deneyin

Adım 5: Hala açık kanal varsa, eski verilerle zorla kapatmayı deneyin”

Bu tavsiyelere ek olarak ZipoTm, kanalları her süre elle kapatmayı ve bunun için de tüm kanallara tek tek girerek zorla kapatma işlemi uygulamayı, böylece node’ların tam senkronize olmasını sağlamayı öneriyor. Her yeni kanalı açtıktan ve 24 kelimeden meydana gelen ilgili seed’i ortaya çıkardıktan sonrasında, statik kanal yedeği veya SCB’ler oluşturmanın faydalı olduğunu da vurguladı. Son olarak panik yapmamayı, BTC gönderirken her adımdan sonra bir süre beklemeyi ve sistemin iyi mi çalıştığını iyice anlamayı tavsiye etti. Afrikalı blockchain şirketi Loopblock Network’ün kurucusu ve başkanı Keith Mali Chung’un yanlışlıkla cüzdanına gönderilen yaklaşık 80.000 dolarlık Bitcoin‘i iade ettiğini bildirmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.