«

Bitcoin 2020’ye hash oranı rekoruyla başladı

Bitcoin (BTC), 2020 yılına yeni bir rekorla başladı. Kripto paranın hash oranı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Blockchain ve Coin Dance gibi gözlem kaynaklarının verilerine göre hash oranı, yılın ilk gününde rekor seviyeye ulaştı.

Rekor hash oranı

Bitcoin blockchain ağındaki blokları onaylamak için harcanan işlem gücünü ifade eden hash oranı, geçtiğimiz yılı sürekli bir artışla geçirdi. Hash oranı artışı, yılın yalnızca üçüncü çeyreğinde kısa süreli bir duraklama yaşadı. Güçlü hash oranı, Bitcoin’in madenciler için cazip olduğuna işaret ediyor. Daha büyük madencilik gücü, ağın olası saldırılara karşı daha güvenli olmasını sağlıyor. Blockchain verilerine göre hash oranı, 1 Ocak 2020’de saniyede 110 kentilyon hash’i (h/s) buldu.

Bitcoin 1-year network hash rate

Bitcoin 1 yıllık hash oranı. Kaynak: Blockchain

Coin Dance’in verileri ise, hash oranının aynı tarihte 143 kentilyon h/s olduğunu gösteriyor.

Bitcoin 14-month network hash rate

Bitcoin 14 aylık hash oranı. Kaynak: Coin Dance

Hash oranını tam olarak ölçmek mümkün değil. Kaynaklar, yalnızca mevcut ağ faaliyetini analiz edip tahmini bir hash oranı hesaplayabiliyor. Eylül ayında bir gecede yaşanan yüzde 40’lık hash oranı düşüşünün, hesaplamayla ilişkili olduğu düşünülüyor.  Hash oranı, Bitcoin fiyatından bağımsız olarak gelişen bir olgu. BTC/USD paritesi, geçtiğimiz yılı 3.100 dolar ile 13.800 dolar bandında dalgalanarak geçirse de, hash oranı sürekli olarak artış gösterdi. Keiser Report sunucu Max Keiser dahil bazı yorumcular, hash oranı artışının Bitcoin fiyatını da yükselteceğini ileri sürdü.

 

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *