Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
+1062.37
Ethereum
+90.23
DigitalCash
+15.33
Monero
-3.74
Nxt
-0.01
Ethereum Classic
+0.84
Dogecoin
+0.04
Litecoin

Hindistan anayasa mahkemesi kripto yasağıyla alakalı mahkemeyi erteledi

0 11

Hindistan anayasa mahkemesi kripto yasağıyla alakalı mahkemeyi erteledi .

Hindistan Anayasa Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) bankalara kriptoyla ilgili şirketler ile çalışmaları konusunda uyguladığı yasağa karşı açılan davayı erteledi. Hindistan’ın kripto düzenlemeleri haber ve analiz platformu Crypto Kanoon’un kurucu ortağı Kashif Raza, davada nelerin söz konusu olduğunu açıkladı ve erteleme haberinin yerel kripto topluluğunun ümidini kırmaması gerektiğini söyledi. Hindistan merkez bankası (RBI), bankacılık hizmetlerinin kripto borsalara ve sektörle ilgili diğer şirketlere hizmet vermesini Nisan 2018’de yasakladı.

RBI’ın tartışmalı kararı Temmuz 2018’de yürürlülüğe girdiğinden beri, hem kamusal hem de sektör güdümlü dilekçeler, kararın anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye sunuldu. Bugünkü dava, Kashif’in de belirttiği gibi önceki dilekçelerin birleşimini oluşturuyordu ve mahkemeye Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI) tarafından sunuldu. IAMAI, çevrimiçi ve mobil katma değer hizmetleri sektörlerini geliştirmeyi ve hükümet ile internet sektörü tüketicileri, hisse sahipleri ve yatırımcıları adına görüşmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

“RBI’ın bugün IAMAI tarafından verilen beyana yanıt vermesi gerekiyordu. […] Görünüşe bakılırsa Hindistan Anayasa Mahkemesi, davayı daha uzun argümanların sunulması gerektiğini düşündükleri için erteledi. Gelecekte, tam donanımlı bir dava gerçekleştirilecek ve iki taraf da dinlenecektir. İlginç günler bizi bekliyor.”

Soğuk rüzgarlar

Yerel kripto topluluğu yeni gelişmeleri takip ederken, yasağın Hindistan’ın kripto sektörüne olan büyük etkisi ise gözlenebiliyor. WazirX gibi yerel kripto borsalar, iş modellerini platform içi kripto-yasal para dönüşümlerinden sıyrılmak için eşler arası platforma dönüştürmeye zorlandı. Coindelta gibi bazı borsalar ise, ülkede kripto sektöründe esen soğuk rüzgarlar nedeniyle faaliyetlerini tamamen durdurmak zorunda kaldı. Hindistan hükümeti, 2019 kış oturumunda meclise sunulması planlanan kripto para yasağı yasa teklifini erteleme kararı aldı. Yasa tasarısı, iddiaya göre ülkede kripto kullanımını tümden yasaklamayı ve merkez bankası tarafından basılacak ”Dijital Rupi”nin oluşturulmasını teklif ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.