Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$60,139.55
-1677.26
Ethereum
$2,940.86
-102.63
Litecoin
$77.06
-0.44
DigitalCash
$26.75
-0.17
Monero
$118.13
+2.22
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$24.99
-0.24
Dogecoin
$0.14
-0

ConsenSys, Ethereum Tabanlı Uyku Takip Uygulamasını Duyurdu

0 427

ConsenSys, Ethereum Tabanlı Uyku Takip Uygulamasını Duyurdu .

Blockchain yazılım teknolojileri şirketi ConsenSys, Ethereum (ETH) tabanlı uydu takip uygulaması TruSat’ı açıkladı.

TruSat, şirketin 22 Ekim’de gönderdiği tweet’e göre, Dünya’nın uzay altyapısına zarar verebilecek uzay çöpü problemini ele almayı hedefliyor.

Uzay çöpü problemini blockchain ile ele almak

Girişim ile uygulama kullanıcılarının, uyduları gece gökyüzünde takip etmesi ve bir kayıt oluşturulmasına yardımcı olmak için yerlerini kaydetmesi bekleniyor. Uygulamada nereye ve ne zaman bakılması gerektiği de belirtiliyor. Şirket şöyle açıkladı:

“Uyduların sayıdı 25 kat artıyor. Uyduların çarpışma ihtimali, günlük hayatımızın bağlı olduğu teknolojiyi ve uzay yolculuğundaki geleceğimizi tehdit ediyor. […] TruSat, uydu yörüngelerinin insanlar tarafından oluşturulan, küresel bir kaydını yaratmak için tasarlandı.”

Bir açık alan girişimi

ConsenSys Space kurucu ortağı Chris Lewicki, teknoloji haber kaynağı GeekWire’a göre, veri entegrasyonunda Ethereum blockchain’inin rolüne vurgu yaparak, şöyle belirtti:

“Açık, otonom ve kötü amaçlı ve hatalı girdilere dayanıklı bir sistem tasarlamak, ciddi mühendislik çalışmaları gerektiriyor. […] Bunu mümkün kılan en büyük şey, yol haritamız boyunca entegre edilen Ethereum blockchain teknolojisidir.”

ConsenSys Space ilk girişimini, asteroit madenciliği şirketi Planetary Resources’ı satın alarak gerçekleştirdi. Şirket, bu adımdaki amacını şöyle açıkladı:

“Herkesin katılım ve katkı sağlayabileceği bir uzay programı planlıyoruz. Bu nedenle, uzay çalışmalarının çeşitlendirildiği, demokratikleştirildiği ve merkezsizleştirildiği bir birlikte çalışma platformu inşa ediyoruz.”

Söz konusu proje, uzayla ilgili ilk blockchain tabanlı proje değil. Blockchain geliştirme şirketi Blockstream, 18 Aralık 2018’de uydu hizmetini genişletti, artık Bitcoin (BTC) blockchain’ini Dünya’nın tüm büyük kara parçalarında yayınlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.