Uzman Görüşü: Tether (USDT) Varken CBDC’nin Esamesi Okunmaz

«

Uzman Görüşü: Tether (USDT) Varken CBDC’nin Esamesi Okunmaz

Çin merkez bankası tarafından geliştirilen dijital para birimi, Bitcoin’den (BTC) ziyade ABD dolarının hakimiyetine meydan okumanın bir yolu olarak tanımlanıyor. Ancak, dolar destekli kripto para birimleri ve özellikle de Tether (USDT), Çin’i zor duruma sokuyor.6 Temmuz’da düzenlenen Unitize panelinde konuşan Genesis Block’tan Charles Yang, genellikle dijital yuan olarak adlandırılan Çin’in dijital para birimi DCEP’nin çok da cazip olmadığını anlattı.

Spekülasyon ve ödemeler

Yang, özellikle Asya’da, kripto para kullanmanın iki önemli nedenini açıkladı. Birincisi spekülasyon; Kore ve Çin gibi ülkelerden gelen trader’ların risk alma eğilimi daha yüksek. Ancak bunun ötesinde, kripto paranın sınırları ortadan kaldıran yapısı özellikle Asyalı trader’lar için ilgi çekici:

“Sermaye kısıtlamalarına sahip herhangi bir ülkedeki insanlar, farklı bir ülkeye para göndermek için normal bankacılık kanallarını kullanmıyorlar. […] Bu senaryo, şu anda kripto paranın en büyük kullanım örneği.”

Yang, sermaye kontrolleri kurallarının “değişmeyeceğine” inandığı için, merkez bankası tarafından çıkarılan dijital para biriminin, USDT’nin karşısında şansı olmadığını ileri sürüyor.

“Çin, DCEP’i blockchain tabanlı yapıyor ve diğer ülkelerin de kabul etmesini istiyorsa, dış ülkelerin verilere erişmesine izin vermek zorunda.”

Çin merkez bankasının bu verileri diğer ülkelerle paylaşmaya istekli olup olmayacağı merak konusu.

Bir Cevap Yaz

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için onuronuk@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *