Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,287.24
+546.15
Ethereum
$3,787.11
+41.67
Litecoin
$84.81
-0.62
DigitalCash
$30.29
-0.4
Monero
$141.63
-0.21
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.93
+0.09
Dogecoin
$0.17
+0.01

Bitcoin Fiyatını Bu Hafta Belirleyecek 5 Etken

0 354

Bitcoin Fiyatını Bu Hafta Belirleyecek 5 Etken.

Bitcoin (BTC) yeni bir haftaya yine 9.000 dolarlık destekle başladı Peki, bu hafta hangi faktörler Bitcoin fiyatını etkileyecek?Önümüzdeki beş gün boyunca Bitcoin fiyatını olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek faktörleri sıraladı.Bitcoin bu hafta yükselecek mi? Yoksa Bitcoin fiyatı düşecek mi? BTC fiyatının 10.000 doları aşması mümkün mü? Hepsini sizler için açıkladık.

Çin’in liderliğinde hisse senedi piyasası toparlanıyor

Geleneksel borsalarda karışık ama genel olarak güçlü bir ruh hali gözlendi. Özellikle geçen hafta ABD’den gelen istihdam rakamlarının olumlu tablo çizmesi, yatırımcıların moralini yükseltti.Corona virüs yayılmasına rağmen Çin’deki hisse senetleri yükselmeye devam ediyor. Çin’in FTSE A50 endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Geleneksel ekonomik verileri takip etmek önemli, zira fiyatlardaki oynaklık Bitcoin’in hareketlerine de yansıyacak.Kripto kredi firması Amber Group, “Riskten kaçınmak isteyen Çinli yatırımcılar kriptoya yönelebilirler” açıklamasında bulundu.Haber yayına hazırlanırken BTC/USD paritesi, 2 Temmuz’dan beri görülmeyen bir seviyeye,  9.200 dolara çıktı

.

Bitcoin vs. S&P 500 three-month chart

Bitcoin ve S&P 500 borsası arasındaki üç aylık karşılaştırma. Kaynak: Skew

Merkez bankalarının piyasalara yaptığı kitlesel müdahaleler sayesinde piyasada toparlanma olsa da Bitcoin’in makro piyasalarla benzer hareket izlemesi yatırımcılara kazançtan çok zarar getirebilir.Geçen hafta Bitcoin ve altının piyasa performansı, mevcut koşulların ne kadar istikrarsız olduğunu herkese göstermişti.

Çin finansal mahremiyete takıntılı

Çin’de yüksek miktarda yatırım yapan kişiler kontrole tabi tutulacak. Bloomberg’in bildirdiği üzere, pilot program kapsamında gerek kurumsal, gerekse bireysel yatırımcılar arasında 500.000 yuan (71.000 dolar) değerinde işlem yapan 70 milyon kişi listelenecek.Denetlemelerin artmasının ana nedeni ise Çin’deki Corona virüs gerginliği. Zira ülkedeki borç yükü artmış durumda.

Çinli vatandaşların resmi olarak Bitcoin ticareti yasaklandı. Ancak tezgah üstü piyasada (OTC) faaliyetler devam ediyor. Bu pazarın gerçek büyüklüğü ise bilinmiyor.Yakın zaman önce Çinli bir madenci havuzu, tarihin en büyük ikinci nakde dönüştürme işlemline imza attı. Elindeki yüklü miktardaki BTC’yi tezgah üstü piyasada sattığı düşünülüyor.Bu arada, Hong Kong ve yeni güvenlik yasası üzerindeki tartışmalar Bitcoin’i etkilemedi. Nakit kaynakları azaldıkça ve Hong Kong doları değer kaybettikçe Bitcoin güvenli sığınak olarak görülmeye başlandı.

Bitcoin zorluğu değişmedi ama değişecek

Bitcoin ağındaki son zorluk ayarlamasında değişiklik yapılmamıştı. 15.785t olan zorluk, 15.784t şeklinde güncellenmiş, yani neredeyse hiç değişmemişti. Bu durum, sağlıklı bir süreç olarak yorumlanıyor. Bilindiği üzere zorluk, Bitcoin ağına katılımının bir göstergesi.İki haftada bir gerçekleşen zorluk düzenlemeleri, Bitcoin’in fiyatından bağımsız olarak kendi kendini düzenleme özelliğine sahip.

Yaklaşık yedi gün içinde yeni zorluk düzenlemesi yapılacak ve tahminlere göre yüzde 6 artış görülecek. Zorluk artırılacağına göre yeterli talebin olduğu varsayılabilir.Son zorluk ayarlaması yüzde 0 olsa da bir önceki yüzde 15 olarak kayda geçmişti. Bu değişiklik, iki yıl boyunca gerçekleşen en büyük artış olarak biliniyor.

Bitcoin 7-day average difficulty six-month chart

6 aylık süreçte, Bitcoin’in 7 günlük ortalama zorluk seviyeleri. Kaynak: Blockchain

Öte yandan hash oranı (madenciliğe ayrılmış bilgi işlem gücü) bu hafta sonu 120 EH/s’nin üzerine çıktı. Hash oranı son iki hafta içinde yüzde 10 arttı.

Vadeli işlemlerde “mini boşluk”

Bitcoin vadeli işlem piyasalarında oluşan boşluk hafta içinde yaşanacak hareketi tetikleyebiliyor, ancak bu hafta neredeyse hiç boşluk oluşmadı.Hafta sonu düşük fiyat oynaklığı nedeniyle cuma günkü kapanış ile pazartesi açılışı arasında fark da çok düşük.

Bitcoin, vadeli işlemlerde bırakılan boşlukları hızlı bir şekilde “doldurma” eğilimindedir. Bu yılın başlarında oluşan 1.000 dolarlık dev boşluğuk bile sadece birkaç günde doldurulmuştu.Bu hafta ise 20 dolarlık boşluktan bahsediliyor ki, bu haber yayımlanırken zaten boşluk dolmuştu.

CME Bitcoin futures 30-minute chart with gaps

CME Bitcoin vadeli işlemlerindeki boşluklara ait 30 dakikalık grafik. Kaynak: TradingView

İşlem hacmindeki aslan payına sahip olmaları nedeniyle türev piyasaları Bitcoin analistleri için giderek daha önemli hal alıyor. Geçen hafta , trader’ların en aktif olduğu saatlere dikkat çekmişti.

Hacim Bitcoin fiyatında “güçlü” etkiye sahip

Bitcoin’in 9.000 dolarda değil, daha düşük seviyede kritik desteği olduğuna inanıyor.Hafta sonu Michaël van de Poppe, 8.600 doların mutlaka korunması gereken bir seviye olduğuna dikkat çekti. Bunun kırılması durumunda “büyük bir çöküşün” başlayacağını iddia etti.Benzer şekilde kilit bir direnç seviyesi olarak da 10.500 dolara işaret etti. Van de Poppe, bu kilit direncin kırılmasının işlem hacmine bağlı olduğunu söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.