Tether (USDT) işlem hacminde Bitcoin ve Ethereum’u solladı

«

Tether (USDT) işlem hacminde Bitcoin ve Ethereum’u solladı

Tether (USDT) işlem hacminin kümülatif toplamının 600 milyar doları aştığı belirlendi.Zincir üstü veri analitiği kaynağı Glassnode, Tether işlem hacminin son 30 günde yaklaşık yüzde 20 artarak yeni kümülatif toplam rekoruna ulaştığını ortaya koydu.

Paylaşılan verinin “kümülatif” olduğu, Coingecko ve Coinmarketcap ortalamalarına göre 35 milyar dolara yakın günlük işlem hacmi yakalandığını unutulmamak gerekiyor.

Her iki analiz kaynağı da Bitcoin’in günlük işlem hacminin 20 ila 25 milyar dolar arasında olduğunu bildiriyor.

Arz açısından USDT para birimine baktığımızda, yılın başından bu yana neredeyse yüzde 300 büyüme gerçekleşti. Tether şeffaflık raporuna göre, yılın başında dolaşımda 4 milyar token varken bugün bu sayı 16 milyar doların biraz altında. ERC-20 standardı ise, tüm Tether’lerin neredeyse yüzde 65’ini oluşturuyor.

Dünyanın en popüler stablecoin’i için diğer ölçümler de güçlendi. Tether, 2017’deki ticaret hacminin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyordu. Kıyaslama yapılacak olursa Bitcoin, o yıl işlemlerin yüzde 50’sinden fazlasına hakimdi. 2020 yılına ulaştığımızda USDT çifti cinsinden ticaret hacmi yüzde 70’i aştı.

Bu haftanın başlarında Bloomberg tarafından, Tether’in toplam piyasa değerinin 2022 yılına kadar Ethereum’u geçebileceği bildirildi. Şu anda Tether’in piyasa değeri Ethereum’un yaklaşık yüzde 38’i ancak her ikisi için de daha fazla büyüme bekleniyor.

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *