Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$66,732.52
-328.44
Ethereum
$3,232.17
+13.1
Litecoin
$85.24
-0.39
DigitalCash
$31.37
-0.6
Monero
$120.86
-1.19
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$28.31
-0.19
Dogecoin
$0.16
-0

İngiltere Merkez Bankası, Libra’nın Uyması Gereken Koşulları Açıkladı

0 303

İngiltere Merkez Bankası, Libra’nın Uyması Gereken Koşulları Açıkladı .

İngiltere’nin merkez bankası, Facebook’un henüz piyasaya sürülmeyen Libra istikrarlı coin’inin (stablecoin) ülkede piyasaya sürülmesi için uyması gereken hükümleri belirledi.

İngiltere Merkez Bankası, 9 Ekim’de yapılan Finansal Politika Komitesi (FPC) toplantısında en son Mali Politika Özeti ve Kayıtlarını sundu. Genel olarak İngiltere mali sisteminin direncini konu alan belge, Libra’nın “sistematik olarak önemli bir ödeme sistemi” haline gelme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekerek ödeme sektöründeki yenilikçi gelişmeleri tartışıyor.

Yeni ödeme sistemlerinin çıkışı

FPC, Libra gibi ödeme sistemlerinin en yüksek direnç standartlarını karşılaması gerektiğine ve ilgili yetkili gözetim altına gireceğine dikkat çekti. Komite ayrıca yetkililere de yenilikçi ödeme sistemleri için piyasaya sürülmeden önce angajman kurallarının belirlenmesi için çağrıda bulundu. Belgedeki açıklama şöyle devam ediyor:

“Önerilen Libra sisteminin dayanıklılığı yalnızca Libra Association ve Libra Reserve’inin temel unsurlarının istikrarına değil, aynı zamanda doğrulayıcılar, borsalar veya cüzdan sağlayıcıları gibi Libra ekosisteminde yer alan diğer firmaların istikrarına da bağlı olacaktır.”

ingiltere libra ile ilgili görsel sonucu

Yetkililer dünya çapında Libra’ya karşı şüpheci

Finansal İstikrar Kurulu başkanı Randall Quarles Ekim ayının başlarında Facebook Libra gibi stablecoin’lerin potansiyel ölçeğinin, bu alana yeni bir ölçek ve kapsam getirebileceğini ve finans yetkililerinin bunu dikkatlice düşünmeleri gerektiğini öne sürmüştü. Quarles’ın açıklaması şu şekilde:

“Şu anda finansal istikrar için küçük bir risk olsa da, stablecoin’lerin ve diğer kripto varlıkların ortaya çıkabilecek potansiyel ölçeğinin mevzuat zorlukları doğurabileceğine şüphe yok.”

Fransız ve Alman maliye bakanları da son zamanlarda Libra’ya karşı şüpheci bir tutum sergiledi ve ülkelerin parasal egemenliğini tehdit edeceği için projenin Avrupa topraklarında yetkilendirilmemesi gerektiğini savundular.

Öte yandan blockchain altyapı girişimi Wireline’ın kurucu ortağı Lucas Geiger ise Facebook’un planlanan blockchain ağının izne tabi olmayan bir fork’u olan OpenLibra’yı duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.