random-post
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Telegram
Ara

Fed’in BTC arzının yarısı kadar parayı piyasaya sokması bitcoin’i etkilemedi

«

Fed’in BTC arzının yarısı kadar parayı piyasaya sokması bitcoin’i etkilemedi .

Fed, Corona virüsünün piyasaya verdiği zararı hafifletmek için repo yoluna gitti. Bitcoin bu durumdan etkilenmedi. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed), toplam Bitcoin (BTC) arzının yarısına yakın miktarda parayı piyasaya sürdü – bankalar ise daha da fazla para istiyor. New York Fed’in web sitesinde yaptığı açıklamaya göre, geri alım veya “repo” olarak bilinen işlem ile 5 Mart tarihinde 89 milyar dolar aktarım yapıldı.

Corona virüsü likidite sorununu ateşledi

Fed, Corona virüsü karşısındaki ekonomik zayıflığa tepki olarak bu ayki faiz oranı hedefini önemli ölçüde düşürmüştü. Perşembe günkü likidite hamlesi yaklaşık 9,8 milyon BTC’ye eşitti. Bu da kullanıma açıldığı günden bu yana çıkarılan BTC arzının yarısından fazlasına tekabül ediyor. Wall Street Journal cuma günü yaptığı açıklamada, son haftalarda repoya olan toplam talebin Fed’in kapasitesini aştığını belirtti. Bitcoin yorumcuları, gerçek değeri olmayan ve doğrulanabilir herhangi bir varlık tarafından desteklenmeyen para birimine dayanarak, fiat ekonomisinin finansal sağlık sorunu hakkında alarm çalmaya başladılar. Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano, “Faiz oranlarını düşürün ve para basın. Bunlar merkez bankalarının araçları” şeklinde durumu özetledi.

Daha fazla dolar, daha fazla değer anlamına gelmez

Corona virüsü salgını, geleneksel piyasanın sistemik sorunlarını gün yüzüne çıkardı. Hisse senetleri tarihi dalgalanmalar yaşarken ve oranlar düşerken ve petrol tüketimindeki düşüş de birçok ülkenin fiat para birimlerini sekteye uğrattı. Bu kırılganlık Bitcoin gibi “güçlü” paraları gündeme getiriyor. Manipüle edilmesi imkansız, doğrulanabilir, ve toplam arzı sınırlı olan bir sistemde, ne döviz piyasalarına ne de merkez bankaları tarafından ekonominin “yönetilmesine” gerek yoktur. Bitcoin’in güvenilir arzı, yüksek bir stok / akış oranına sahip olduğu anlamına gelir. Stok-akış isimli modelin geliştiricisi, Bitcoin fiyatı hakkında doğru tahminlerde bulunmuş, 2021’de ise 100.000 dolara ulaşacağını vurgulamıştı.

Bir Cevap Yaz
Tepkiniz Ne Oldu?

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *