Bitcoin’in (BTC) benimsenmesi üzerine Türkiye özelinde yapılan araştırmada, kripto para ödemeleri ve ticari işlemlerde kullanılması gibi konularda katılımcıların görüşleri alındı.23 Temmuz tarihinde paylaşılan araştırma, BtcTurk ile İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde hazırlandı. Elde edilen verilere göre, Türkiye’de Bitcoin’e en çok ilgi gösteren şehirler Adana ve Diyarbakır olurken, Z kuşağının BTC’ye talebinde artış gözlendi.

2019 yılı şubat ayında yayımlanan “Türkiye Pazarında Bitcoin’i Anlamak” araştırmasının ikincisi olarak tanımlanan “Pandemi Yılında Türkiye’de Bitcoin’i Anlamak” çalışması, içerdiği ilginç verilerle dikkat çekti.Araştırmanın özet metninde yer alan ifadelerden özellikle şu kısım dikkatlerden kaçmadı:

“[…] Evli çiftlerde kadınların erkeklere oranlara Bitcoin’e karşı daha meraklı olduğu ortaya çıktı.”

Bitcoin’e güven yüzde 23, memnuniyet yüzde 58,5 yükseldi

Raporun detayları; 22 Temmuz tarihinde, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Haluk Zülfikar’ın yer aldığı video ile Twitter üzerinden paylaşıldı.Videoda, gerek teknolojik gelişmeler gerekse Corona virüs sürecinin etkilerine bağlı olarak, dünyada ve Türkiye’de yeni nesil temassız ödeme araçlarına ilginin arttığı vurgulandı.Katılımcılar ayrıca, Bitcoin gibi yeni nesil ödeme araçlarının, finansal işlemlere kolaylık kazandıracağını belirttiler. Türkiye’de Bitcoin’e duyulan güvende yüzde 23, memnuniyette ise yüzde 58,5 artış tespit edildiği ifade edildi.

Evli çiftlerde kadınlar, gençlerde Z nesli daha Bitcoin’ci

Yatırım araçları tercihinde altının ilk sırada yer aldığını açıklayan uzmanlar, Bitcoin’in ikinci sırada değerlendirildiğini aktardılar. Online alışveriş alanında kripto para kullanımı konusunda, daha önceki araştırmaya kıyasla iki kat artış görüldüğü de vurgulandı.Raporda, BTC’ye en çok ilgi gösteren illerin Adana ve Diyarbakır olduğu söylenirken, “Z kuşağının Bitcoin’e olan talebinde ciddi bir artış tespit edildi” ifadesinin altı çizildi. Rapora göre, X ve Y kuşağında önceki araştırmaya benzer verilere ulaşıldı.Son olarak evli çiftlerde ise, kadınların erkeklere oranlara Bitcoin’e karşı daha meraklı olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’nin Bitcoin gerçekleri şaşırttı

Bugüne kadar yapılmış en büyük kripto para araştırması, Türkiye’de Bitcoin’e olan ilginin bilinenden çok daha farklı olduğunu gözler önüne serdi. Türkiye’nin tahmin edildiği kadar “kripto para dostu” olmadığı gerçeğini su yüzüne çıkardı.