Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,287.24
+546.15
Ethereum
$3,787.11
+41.67
Litecoin
$84.81
-0.62
DigitalCash
$30.29
-0.4
Monero
$141.63
-0.21
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.93
+0.09
Dogecoin
$0.17
+0.01

DeFi Tokenleri İkinci Çeyrekte Bitcoin’i Solladı

0 450

DeFi Tokenleri İkinci Çeyrekte Bitcoin’i Solladı

Merkeziyetsiz Finans protokolü Compound, 13 Haziran tarihi itibarıyla protokolünden ödünç alınan fon miktarında 1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu alanda en çok tercih edilen ilk üç pazar DAI, USDC ve ardından Ether (ETH) oldu.

MakerDAO’nun DAI protokolü yüzde 79,88’lik oranla ilk sırada yer alıyor. Kullanıcılara, ödünç alınan dolar miktarı oranında COMP tokeni veren ödüllendirme mekanizması sayesinde Compound oldukça popüler konumda.

Compound, kullanıcılara hem borç verme hem de kredi çekme olanağı sağlayarak işlem karşılığında COMP token veriyor.

Son birkaç hafta içinde, bu sistem Compound protokolünü son derece popüler hale getirdi ve şu anda likidite havuzlarına kilitlenmiş 1,6 milyar dolarlık varlık görülüyor. Öte yandan bir dizi DeFi protokolünde de ödünç alınan ve kilitlenen fonların miktarında önemli artışlar gözleniyor. Örneğin, Aavewatch verilerine göre, Aave şu anda likidite havuzlarında 250 milyon doların üzerinde paraya sahip.

DeFi tokenleri fiyat listelerinin zirvesinde

DeFi sektörü, özellikle Coinbase’in Compound projesini desteklemesiyle birlikte büyük ilerleme kaydetti. En az 10 DeFi tokeni yüzde 100’den fazla değer kazandı.

İlk işlem haftasında COMP, yüzde 233 oranında arttı. Token; Coinbase ve Kraken’de listelendi. Aave’in LEND tokeni ise son üç ayda yüzde 1.000’den fazla değerlenerek 0,02 dolardan 0,24 dolara çıktı.

Yüksek faiz oranları ve getiri sağlayan “farm” yöntemi sayesinde, DeFi tokenlerine erken dönemde ulaşanlar ödüllendiriliyor.

Buna örnek olarak, LEND tokeninin ardından Aave protokolündeki en büyük kripto para birimi olarak Chainlink (LINK) karşımıza çıkıyor.

DeFi token fiyatları neden artıyor?

DeFi’nin büyüdüğünü anlamak kolay olsa da, LEND ve COMP gibi tokenlerin fiyat artışı biraz farklı. NEXO gibi tokenler kullanıcılara gelirden pay verse de, LEND ve COMP vermiyor.

Ancak bu tokenler sahiplerine protokol üzerinden oy kullanma hakkı veriyor. Başka bir deyişle bunlar yönetişim tokenleri ve temettü ödemesi alınamıyor.

Parasal fayda sunmamakla birlikte, şimdiden bu platformların geleceğinde pay sahibi olmak, zaman içinde nasıl ölçeklendiklerine bağlı olarak büyük bir değer artışı sağlayabilir. Ayrıca, DeFi sektöründeki “hype” ve spekülasyonlar sayesinde bu yönetişim tokenleri epey değer kazandı.

DeFi sektörü faaliyetlerinde rekorlar gözlendikçe, kilitlenen ve ödünç verilen fonların sayısı arttıkça Bitcoin’den daha iyi performans göstermeye devam edecekleri görülüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.