Grayscale Investments tarafından yapılan bir ankete göre COVID-19 küresel salgını, yatırımcıların Bitcoin’e (BTC) olan iştahını artırdı.

Kaynak: Grayscale Investments.

Şirket, araştırmasında yaşları 25 ile 64 arasında değişen ve yatırılabilir varlıklara 10 bin dolar veya daha fazla bireysel yatırım yapan 1.000 ABD’li tüketiciyi ele aldı. Araştırma, Haziran-Temmuz 2020 arasında gerçekleştirildi. Önceki dört ayda Bitcoin’e yatırım yapan katılımcıların yüzde 63’ü, salgının kararları üzerinde etkili olduğunu açıkladı. Dahası, bunların yüzde 39’u Bitcoin’i salgın nedeniyle daha cazip bulduğunu söyledi. Cevap verenlerin yalnızca yüzde 13’ü, COVID-19 ile ilişkili olayların varlık sınıfını daha az cazip hale getirdiğini söyledi:

“Katılımcılara göre Bitcoin, güvenli liman yatırımları ile bazı özellikleri paylaşıyor. Bitcoin’in nadirliği, doğrulanabilir yapısı, küresel piyasalar ile korelasyon göstermemesi ve devlet kurumları tarafından kontrol edilmemesi, Bitcoin’i geleneksel güvenli liman yatırımlarına benzer kılan özellikler.”

Araştırma sonuçlarına göre Bitcoin’e bir yatırım aracı olarak gösterilen ilgi, eğitim seviyesiyle birlikte artış gösteriyor. Diploması olmayan katılımcıların yalnızca yüzde 17’si kripto paraya ilgi gösterirken, Bitcoin sahiplerinin yüzde 29’u ise diploma sahibiydi.