Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$50,735.58
-553.76
Ethereum
$2,918.85
-59.23
Litecoin
$69.14
+0.42
DigitalCash
$29.42
-0.07
Monero
$123.29
+1.73
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$25.25
-0.48
Dogecoin
$0.08
0

Merkeziyetsiz borsaların çoğunda güvenlik yerlerde

0 302

Merkeziyetsiz borsaların çoğunda güvenlik yerlerde

Kripto borsa sıralama platformu Cer Live, son raporunda ilk 25 arasında yer alan 25 merkeziyetsiz borsadan (DEX) 14’ünün siber güvenlik bakımından zayıf kaldığını ileri sürdü.

Rapor, çoğu DEX’in karşılaştığı sahte token listelemeleri, slipajın varlığı, işlem onayındaki gecikmeler ve listelenen paritelerle ilgili veri eksikliği gibi çeşitli problemleri ele aldı. Rapor, aynı zamanda borsaların güvenlik denetimlerini tamamlayıp tamamlamadığını, hataların tespit edilmesi için ödül sunup sunmadığını ve yeterli uçtan uca güvenliği sağlayıp sağlamadığını da inceledi.

Rapor, değerlendirme yaparken her bir borsaya genel güvenliğine göre 1 ile 10 arasında puan verdi. CER, 8’in üzerinde tüm puanların “yüksek güvenlikli”, 6-8 arası puanın “iyi”, 6’nın altındaki tüm puanların ise “zayıf güvenlikli” olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Analiz edilen 25 borsadan yalnızca iki DEX, “yüksek” puan alabildi: Uniswap ve Syntetyx.

Kaynak: CER.

CER, düşük puan alan borsalara güvenlik denetimlerini tamamlamaları çağrısında bulundu. Değerlendirmede denetimlerinin vadesinin geçtiği düşünülen borsaların da  puanı düşürüldü. Diğer bazı borsaların ise hiçbir güvenlik denetimini tamamlamadığı tespit edildi:

“6 borsa (yüzde 24) güvenlik denetimini geçemedi veya denetimi tamamladıklarını açıkça duyurmadı. Denetimi tamamlamamış bir borsa güvenli kabul edilemez.”

25 borsadan bazıları ise güvenlik denetimleri için bu konuda uzmanlaşmış şirketler yerine bireysel araştırmacılar ile çalıştılar. Raporun yazarları, bundan uzak durulmasını şiddetle tavsiye ediyor. DeFi’ın son aylarda yaşadığı patlamaya değinen araştırmacılar, DEX kullanıcılarının genellikle siber saldırı değil, dolandırıcılık ile karşı karşıya geldiğini ileri sürdü.

CER, raporunda bu borsaların yüzde 92’sinin güvenliğe daha fazla dikkat vermesi gerektiği sonucuna ulaştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.