Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$66,243.14
-795.89
Ethereum
$3,554.11
+48.31
Litecoin
$78.86
-1
DigitalCash
$25.99
-0.54
Monero
$174.92
-0.64
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$25.40
-0.17
Dogecoin
$0.14
-0.01

CBDC’ler Dönemi: AB ve ABD Kripto Para Piyasaya Sürebilir!

0 412

CBDC’ler Dönemi: AB ve ABD Kripto Para Piyasaya Sürebilir!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Amerika Birleşik Devletleri, merkez bankası kripto para birimlerini (CBDC’ler) çıkarmayı ciddi şekilde analiz ediyor. Dünyanın en büyük ekonomilerinden ikisi, kripto para birimlerinin maliyetlerini ve faydalarını analiz ediyor. ABD hala bu olasılığı analiz ederken, AB 2021 Ocak ayında CBDC projesine yönelik bir karar verebilir.

AB ve ABD kripto para birimleri başlatacak mı?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yakın zamanda düzenlenen bir etkinlikte, kurumun başkanı Christine Lagarde, Ocak 2021’de dijital bir Euro başlatma kararının verileceğini bildirdi. Ancak Christine Lagarde, ECB’nin “ilk CBDC çıkaran olmak” için yarışmadığını da vurguladı. Christine Lagarde konu  hakkında şunları söyledi:

BU NOKTADA, DİJİTAL EURO İLE İLERLEYİP İLERLEMEYECEĞİMİZE KARAR VERECEĞİZ. BU, TOPLU OLARAK ALINACAK BİR KARARDIR.

Çin Yeni Kripto Para Raporunu Yayınladı! İşte En İyi ve En Kötü Altcoin’ler

ECB, kullanıcıların mahremiyeti, kara para aklamanın önlenmesi ve terörizmin finansmanı dahil olmak üzere farklı konuları analiz ediyor. Christine Lagarde ayrıca Çin’in dijital Yuan’ını, Facebook’un Libra’sını ve onların kendi kripto para birimlerini başlatma kararlarını da değerlendirdi. Christine Lagarde, bu para birimlerinin birkaç yıllık gelişmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Christine Lagarde konu  hakkında şunları söyledi:

BU, BAŞLATILMADAN ÖNCE MUHTEMELEN İKİ, ÜÇ, DÖRT YIL ALACAK BİR PROJE…

FED Başkanı: Kripto para biriminin maliyetlerini ve faydalarını değerlendirmeye kararlıyız!

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, kripto para biriminin maliyetlerini ve faydalarını değerlendirmeye kararlı olduklarını söyledi. Jerome Powell bu açıklamaları ile dijital bir ABD dolarına gönderme yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri, kendi CBDC’sini çıkaranlar açısından ECB’nin bir adım gerisinde gibi görünüyor. Bu, FED’in dijital bir dolar üzerinde çalışma niyetlerinden bahsettiği ilk sefer değil. Federal Rezerv Kurulu Başkanı Lael Brainard’a göre, FED’in dijital para birimleri açısından araştırma ve politika geliştirmede ön saflarda yer alması önemli.

Binance Analistleri Bitcoin, Ethereum ve Altcoin Piyasalarını Analiz Etti! İşte Tahminler...

Merkez bankası dijital para birimlerinin uygulanmasını araştıran birkaç ülke var. Tüm girişimler gelişmiş ülkeler için gelmiyor. Gelişmekte olan ekonomiler ayrıca CBDC’lerin para politikalarının uygulanmasına nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor. Bu girişimler üzerinde çalışan ülkelerden bazıları; Uruguay, Kanada, Ukrayna ve Birleşik Krallık’ı içeriyor. Henüz hiçbiri merkez bankası dijital para birimlerini ihraç etmemiş olsa da konuyla ilgili araştırmalar yapılıyor. Ancak uzmanlara göre, şu anda dünyada başarılı bir şekilde merkez bankası kripto para birimi çıkarabilecek bir ülke yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.