Bitcoin tarihinde bir ilk 1,1 Milyon İşlem İçeren Blok Oluştu

«

Bitcoin tarihinde bir ilk 1,1 Milyon İşlem İçeren Blok Oluştu.

Bitcoin (BTC) ağından hard fork (sert çatallama) ile ayrılan Bitcoin SV (BSV) ağında gelmiş geçmiş en büyük blok oluştu. 1 milyondan fazla işlemin yer aldığı blokun boyutu yaklaşık 300 MB…16 Mayıs, Bitcoin SV (Satoshi Vision – Satoshi’nin Vizyonu) kripto para birimi için tarihi gün olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin’in hard forku olan ağda oluşan 634.643 numaralı blok yaklaşık 300 MB’lık boyutuyla dikkatleri üzerine topladı. Blokun içinde 1.178.322 işlem yer alıyordu. Devasa boyutu ile dikkat çeken blokun madencisi taal.com, adını tarihe yazdırmış oldu. Blockchain üzerindeki işlemleri listeleyen Blockchair sitesindeki verilere göre, 309.059.341 KB büyüklüğündeki bu blok, ağın en büyük bloku olarak listenin tepesine oturdu.Bundan önceki en büyük blok 2019 yılında çıkarılmıştı. İçinde 808.633 işlem barınan blokun büyüklüğü 210.409.582 KB olarak hesaplanmıştı.

Ortalamanın yüzlerce katı büyüklüğünde

Teknik açıdan orijinal Bitcoin protokolünü eleştirenler, ortama 10 dakikalık blok üretme süresi ve 1 MB dolaylarındaki blok büyüklüğünden şikayetçi olurlar. Fakat onlar bile Bitcoin SV ağında oluşan devasa bloku hayal etmemişlerdir. Bitcoin SV ağının geneline baktığımızda, genellikle 1 MB dolaylarında blokların oluştuğunu görüyoruz. Zaman zaman daha yüksek boyutlu bloklar oluşsa da genel ortalamanın 2 ila 3 MB arasında olduğu gözlemlenebiliyor. Ancak 634.643 numaralı blok, bütün istatistikleri yerle bir etmeyi başardı.

Madenciler Bitcoin SV ve Bitcoin Cash ağlarına geri döndü

Bilindiği üzere Bitcoin Cash ve Bitcoin SV ağlarında nisan ayında blok ödülü yarılanması (halving) işlemi gerçekleşti. Yarılanmanın ardından ağın kârsız olduğunu düşünen madenciler donanımlarını Bitcoin madenciliği yapacak biçimde güncellediler. Bahsini ettiğimiz süreçte madencilik miktarı o kadar azaldı ki, Bitcoin Cash blok oluşturma süresi 2 saate kadar çıktı. Mayıs ayında iyileşme sürecine giren BCH ve BSV ağları, özellikle Bitcoin halving işleminin ardından toparlandı. Madencilerin BSV işlem ücretlerden elde ettikleri gelirlerin yüzdesi halen düşük olsa da F2pool gibi madenciler şu anda BSV’nin BTC’den daha kârlı olduğunu fark etmiş durumda.

Hard fork (sert çatallanma) nedir?

Bilmeyenler için hard fork (sert çatallanma), geliştiricilerin Bitcoin yazılımını güncellemeleri için bilinen tek yöntem olarak tarif ediliyor. Geliştiriciler bu yöntemle ağı böler ve değiştirilmiş kurallarla yeni bir blockchain ortaya çıkarırlar. Kripto para biriminin orijinali ve çatallanmış versiyonunda, bölünme gerçekleşe kadar aynı blockchain bulunur. Çatallaşma işleminden itibaren iki ağ, bağımsız olarak işlemlerine devam eder.

Bir Cevap Yaz

Onur Onuk Hakkında

avatar

Onur Onuk

Onur Onuk 1995 doğumlu ve Balıkesir'de yaşamaktadır. Uzun süredir kripto ve haber sektöründe editörlük yapmakta olup haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Soru ve Önerileriniz için onuronuk@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz .

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *