Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$66,243.14
-795.89
Ethereum
$3,554.11
+48.31
Litecoin
$78.86
-1
DigitalCash
$25.99
-0.54
Monero
$174.92
-0.64
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$25.40
-0.17
Dogecoin
$0.14
-0.01

Bitcoin, 2017’nin Piyasa Fraktallarını Takip mi Ediyor?

0 669

Bitcoin, 2017’nin Piyasa Fraktallarını Takip mi Ediyor?

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, dijital varlık bir yükseliş rallisinden geçerken, hodlerlar tarafından tutulan Bitcoin arzı düzenli olarak el değiştirdi. Bitcoin 20.000 $’ı geçtikten sonra uzun vadeli hodlerlar kar elde etti ve ardından kısa vadeli hodlerlar satış baskısını emmekten sorumlu oldu.Bu iki tür hodler arasındaki ilişki, yıllar boyunca Bitcoin’in piyasa fiyatında önemli bir rol oynadı. Veriler, şu anda benzer bir duruma doğru ilerlediğimizi öne sürdü.

Eskiden Yeniye

Glassnode’un son raporuna göre, Harcanmış Çıktı Yaş Aralıkları, Harcanan Çıktıların %95’e yakın bir kısmının şu anda 3 aydan daha genç olduğunu öne sürdü. Bu, yeni piyasa katılımcılarının uzun vadeli bekçilerin endüstri üzerindeki etkisi yavaşladıkça, arzla daha fazla harekete neden olduğu anlamına geliyor.Bununla birlikte, Bitcoin’in döngüsel arz dinamikleri, UTXO’ların farklı ömürlere sahip arz anlayışından kaynaklanıyor. Yani eski paralar kâr elde ederek yeni paralara dönüşüyor.

Bitcoin

Mevcut boğa koşusunda, dolaşımdaki arzın %35,9’u şu anda 6 aydan daha genç. Bu rakam tarihsel olarak %50-60’a ulaştığında, Bitcoin’in fiyatı zirve yaptı.

Yukarıdaki grafik, geleceğin zirvede bir patlama kaydedebileceği sonucuna vararak, mevcut piyasanın geçmiş piyasa fraktallarına göre nerede olduğunu göstermektedir.Bununla birlikte, kripto-ekonomi döngüsü son 3 yılda değişti ve şimdi piyasadaki likiditeyi 2017’den daha iyi tutan yeni varlıklar var. Yani Stablecoinler, özellikle bu durumda Tether karşımıza çıkıyor.

Bitcoin ve Tether Mevcut İlgi Düzeyi

Kullanıcıların BTC ve USDT arasında daha hızlı bir oranda geçiş yapabildikleri için USDT’nin Bitcoin’e hacim açısından çok daha fazla likidite enjekte ettiği inkar edilemez.

Bitcoin

Piyasa fraktalları bir olasılık seviyesi taşırken, glassnode verileri USDT’nin yazım sırasında yüksek 1 aylık net akış değişimi kaydettiğini gösterdi. Bu, borsalara daha fazla USDT’nin aktığı ve muhtemelen Bitcoin için mevcut satış baskısını emdiği anlamına geliyor.Ek olarak, adreslerin ilk %1’inin elinde tuttuğu USDT arzının azaldığı, bu da dağıtımın muhtemelen diğer kripto paralara aktığını gösterdiği anlamına geliyor.

Şimdi Büyük Bir Satışı Ne Tetikleyebilir?

Mart 2020’de olduğu gibi önemli bir likidite krizi dışında, uzun vadeli hodlerlar Ocak-Şubat 2020 boyunca zaten kar elde ettiği için şimdi ses getirecek bir satış olasılığı son derece düşüktür. Şu anda ek bir güvence seviyesi vardır. Bitcoin Rezerv Riski gibi blockchain ölçümler de geçen ayın düşüşü sırasında bir anahtarın yeniden ayarlandığını taklit ettiğinden, ani bir patlama etkisiz kalabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.