Coin Metrics araştırmacıları, 2017’deki 20.000 dolarlık zirveden bu yana Bitcoin’e (BTC) yatırım yapanların yine de kârlı olduğunu tespit etti. Araştırmacılara göre, son üç yılda sürekli olarak BTC satın alan bir yatırımcı yüzde 61,8 getiri elde etti.

Bitcoin’in fiyatı 20.000 dolardan önemli ölçüde düşmesine rağmen, 2019 ve 2020’de çok düşük noktalara kadar geriledi. Bu güçlü düşüş trendlerinden yararlanan yatırımcılar, yeniden fiyatların artmasıyla büyük gelir elde ettiler.

Coin Metrics şu açıklamayı yaptı:

“Bitcoin halen tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 30 daha az değerde işlem görmesine rağmen, Aralık 2017’deki zirveden bu yana ortalama dolar maliyeti yüzde 61,8 olurken, yıllık bazda yüzde 20,1 olarak hesaplanıyor. Benzer şekilde Ethereum için aynı hesap yapıldığında, Ocak 2018’den itibaren ortalama dolar maliyeti yüzde 87,6 veya yıllık bazda yüzde 27,9 olarak getiri sağladı.”

Graph illustrating positive BTC return from dollar-cost averaging

Dolar-maliyet ortalamasında pozitif BTC getirisini gösteren grafik. Kaynak: Coin Metrics

Veriler, Bitcoin’in dayanıklılığını gösteriyor

Bitcoin’in ilk günlerinde, yüksek profilli yatırımcılar ve finans kurumları sanal para biriminin ayakta kalabileceğinden şüphe ediyordu. Bazı şirketler kripto para birimlerine karşı ihtiyatlı bir şekilde iyimser yaklaşsa da, büyük kesim yeni nesil varlığa mesafeli yaklaştı.

Bitcoin fiyatı, 3.150 ve 3.600 dolarlık güçlü düzeltmeden geri dönmeyi başarınca yatırımcı duyarlılığı değişti. Büyük kurumsal yatırımcılar Bitcoin’e daha iyimser bakmaya başladı.