«

Blockchain ile Yapılan Referandumun Verileri Çalındı

1,14 milyondan fazla Rus vatandaşının pasaport verileri dark web üzerinde satışa çıktı. Veriler, blockchain teknolojisiyle gerçekleştirilen referandumda oy kullanan vatandaşlardan çalındı.-Kommersant haberine göre, bilgisayar korsanları, ele geçirdikleri verilerden “30 bin satırlık” kısmını sattı. Satırların her biri 1,5 ABD doları olarak listelendi. Toplu alımlarda iskonto uygulayan siber korsanlar, satır başına fiyatı 1 ABD dolarına kadar düşürdüler.

Pasaport verileri üzerinden çok büyük ölçekte dolandırıcılık yapılması mümkün gözükmese de, kişilerin kredi geçmişi ve ev adresleri gibi şahsi verileri ele geçirilmiş oldu.Çalınan pasaport verilerinin bir kısmını içeren metin dosyası üzerinden yapılan kontrolde, verilerin orijinalliği doğrulandı.Rus medya kuruluşu Meduza tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, “degvoter.zip” adlı pasaport veri arşivi internet üzerinden indirilebilir vaziyette sunulmuştu.

Blockchain nedir, nasıl çalışır?

Herhangi bir merkez ya da otoriteye ihtiyaç duymadan, verilerin dağıtık ağ üzerinde saklandığı kayıt teknolojisine blockchain ya da blok zinciri denir. İlk kripto para birimi Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain, eski verilerde düzenleme olanağı sunmaz. Dolayısıyla geleneksel veri tabanları gibi değil, işlemlerin ardı sıra listelendiği dijital bir kayıt defteri şeklinde çalışır.

Bir Cevap Yaz

Ahmet Uraz Hakkında

avatar

Ahmet Uraz

Ahmet Uraz , Ankara Üniversitesi son sınıf öğrencisidir. Uzun süredir kripto sektöründe bulunmaktadır. Haberkoin.com'un daimi editörlerindendir. Tüm soru ve önerileriniz için ahmet@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *