Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,325.97
+459.29
Ethereum
$3,882.31
+6.44
Litecoin
$84.97
+0.94
DigitalCash
$30.58
+0.66
Monero
$143.39
+0.11
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.81
-0.57
Dogecoin
$0.17
-0

SEC, Yüz Milyonlarca Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığını Ortaya Çıkardı

0 263

ABD’li yetkililer devasa bir Ponzi şeması düzenini bozduğunu açıkladı. Bununla birlikte, dünya çapında 300 milyon dolardan fazla perakende yatırımcıyı dolandırmadaki rolleri için 11 kişi suçlanıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Pazartesi günü, iki yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren Forsage adlı bir Ponzi planıyla ilgili suçlamalarını paylaştı. Ajans, piramit şemasının iddia edilen kurucusunu ve birkaç destekçiyi ağır suçlamalarla karşı karşıya bırakmış durumda.

SEC, Ocak 2020’de başlatılan Forsage web sitesinin milyonlarca perakende yatırımcının Ethereum, Tron ve Binance blok zincirlerinde çalışan akıllı sözleşmeler yoluyla işlemlere yapmasına izin verdiğini söyledi. SEC, yatırımcıların başkalarını programa alarak kâr elde ettiğini de sözlerine ekledi. SEC tarafından açılan dava, Forsage’ın yeni yatırımcıların varlıklarını önceki yatırımcılara tipik bir Ponzi yapısında ödemek için kullanacağını da belirtiyor.

SEC’in Kripto Varlıkları ve Siber Müdür Yardımcısı Carolyn Welshhans, “Forsage, büyük ölçekte başlatılan ve yatırımcılara agresif bir şekilde pazarlanan sahte bir piramit şemasıdır” dedi. ​​​​​​

SEC yaptığı açıklamada, Forsage’ın dört kurucusunun en son Rusya, Gürcistan Cumhuriyeti ve Endonezya’da yaşadığını açıkladı. SEC ayrıca, iddiaları kabul veya reddetmeksizin, sanıklardan ikisinin suçlamaları çözmeyi ve birinin para cezası ödemeyi kabul ettiğini de söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.