«

Dijital Yuan Bireysel İşlemler ile Test Edecek.

Çin Halk Bankası (PBoC), merkez bankası dijital para birimi testlerinin mevcut durumda küçük bireysel işlemler ile sınırlı olacağını duyurdu.Merkez bankası, The Global Times’ın 24 Ağustos tarihli haberine göre pilot projelerin kapsamı ve ölçüsüyle ilgili söylentileri yanıtlamak amacıyla dijital yuan ile ilgili bazı detaylara açıklık getirdi.

Habere göre bazı Çinli internet kullanıcıları, Shenzhen’de bir kişinin ülkede bir gayrimenkul sattıktan sonra yüklü miktarda dijital yuan aldığını ileri sürdü. Renmin Üniversitesi’nden bir öğretim görevlisi olan Wang Peng, şöyle belirtti:

“Mevcut aşamada testin ana hedefi, dijital paranın sorunsuz ve güvenli bir şekilde işleyiş gösterdiğinden emin olmak ve dijital yuanın merkez bankasından finans kuruluşlarına nasıl dağıtılacağını belirlemektir. Bireysel işlemlerde denemeler başarılı olduğunda büyük ölçekli işlemlerde de test edilecektir.”

Bir söylentiye göre dijital yuan, banknotlara da dönüştürülemeyecek. Bir PBoC çalışanı, bu söylentiyi dijital yuanın Çin’de yasal bir para birimi olduğunu ve 1:1 oranında banknotlara dönüştürülebileceğini söyleyerek yanıtladı.

Dijital yuan çalışmaları, geçtiğimiz günlerde Pekin, Tianjin ve Hebei’yi de kapsayacak şekilde genişletilmişti.

Bir Cevap Yaz

Melih Er Hakkında

avatar

Melih Er

Melih Er , üç senedir bir şirkette kripto para danışmanlığı yapmaktadır. Aktif olarak haberkoin.com'da editörlük görevinde bulunuyor . Tüm soru ve önerileriniz için ermelih@haberkoin.com adresine mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *