Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$69,634.25
+1147.81
Ethereum
$3,887.52
+37.3
Litecoin
$85.27
+1.22
DigitalCash
$30.83
+0.95
Monero
$143.61
+0.95
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$31.84
-0.19
Dogecoin
$0.17
0

Tayland Blok zinciri tabanlı vize sistemine geçiyor

0 433

Tayland Blok zinciri tabanlı vize sistemine geçiyor .

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden olan Tayland, ülkeye ayak basınca devreye girecek blockchain tabanlı elektronik vize sistemini (Electronic Visa On Arrival – eVOA) devreye sokacak. Tayland’ın geliştirdiği blockchain ile çalışan eVOA sistemi, dijital vize başvuru sürecini hızlandırmayı amaçlıyor. Yakında 20 ülkeden beş milyon turist için sistem hazır olacak.Yakında kullanıma açılacak olan eVOA sistemi, Avustralyalı seyahat şirketi ShareRing ve Gateway Services ortaklığında hayata geçiyor. Blockchain destekli eVOA hizmetinin özellikle Çin ve Hindistan’dan gelen turistlere odaklanarak hayata geçirildiği belirtildi. ShareRing CEO’su ve Kurucu Ortağı Tim Bos, geliştirilen sistemin Tayland vizesi için başvuruda bulunma işlemlerini kolaylaştırarak Tayland havaalanları ve sınır giriş kapılarına taşıyacağını ifade etti. Sürecin şimdilik kağıt tabanlı olduğu vurgulayan Bos, turistlerin uçak biletlerinin basılı kopyaları, konaklama belgeleri ve fotoğrafları gibi çeşitli belgeleri getirmek durumunda olduklarını söyledi.

Blockchain, dijital vize uygulamalarının güvenliğini ve hızını artıracak

Dijitalleştirilmiş başvuru süreci eVOA sisteminin sağlayıcısı konumundaki ShareRing CEO’su, büyük riskli dolandırıcılık veya hatalara karşı, ShareRing’in güvenliği ve hızından faydalanacaklarını, sürecin kalitesini artırmak için de ShareRing’in Gateway Hizmetleri ile çalışacaklarını belirtti. ShareRing, optik karakter tanıma (OCR) yöntemi ile tüm bilgileri blockchain üzerindeki tek bir dosya üzerinde şifreleyerek verileri koruyor. İşlem esnasında, kendi geliştirdikleri kimlik teknolojisi OneID hizmetini kullanıyorlar. Bos, blockchain teknolojisi ile OCR kombinasyonu sayesinde, eVOA ortaklarına verilerin hızlıca aktarılacağını, elle giriş yapılmasından çok daha kısa sürede işlemin tamamlanacağını açıkladı. Ek olarak ShareRing, ilk testlerini başarıyla tamamladıktan sonra blockchain tabanlı vize başvuru sistemini küresel olarak kullanıma açmayı planlıyor. Konu hakkında Bos şunları söyledi:

“Bu teknolojiyi, diğer ülkeler için de kullanma planı yapıyoruz. Diğer ülkelere sunmadan önce burada başarı yakaladığımızdan emin olmamız gerek. Bu işlem, aceleci olmamızı gerektirecek bir süreç değil.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.