Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$68,713.22
-490.54
Ethereum
$3,834.66
+75.83
Litecoin
$83.92
-0.98
DigitalCash
$30.01
-0.34
Monero
$142.95
+2.27
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$32.00
+0.36
Dogecoin
$0.17
-0

YAM DeFi Projesi Neden Çöktü?

0 521

YAM DeFi Projesi Neden Çöktü?

Merkeziyetsiz finans projelerinin popülerliği arasında bir anda “viral” haline gelen Yam.Finance (YAM), gözden kaçan çok basit bir hata yüzünden tepe taklak oldu.Akıllı sözleşmede kritik bir soruna yol aşan kod hatası, YAM token değerinin yüzde 99 azalmasına neden oldu.

YAM fiyat çöküşü

YAM token değeri ve piyasa değeri grafiği. Kaynak: Coinmarketcap

13 Ağustos tarihinde 148,73 dolardan alıcı bulan YAM, 418 milyon dolarlık toplam piyasa değerine ulaşarak kendi rekorunu kırmıştı.Kaynak kodunda yer alan skandal kod hatası nedeniyle bir anda değer kaybetmeye başlayan DeFi projesi kelimenin tam anlamıyla sıfırı tüketti.Haberin yayına hazırlandığı 15 Ağustos tarihinde 0,42 dolara kadar düşen token, an itibarıyla 0,77 dolardan işlem görüyor.

YAM DeFi’yi yüzde 99 değersizleştiren kod

Kod denetimi olmadan hayata geçen Yam.Finance, basit sayılabilecek bir hata yüzünden dibi boyladı.Kodları analiz eden blockchain güvenlik şirketi Quantstamp CEO’su Richard Ma,  verdiği demeçte, ters psikoloji oluşturmak için birçok DeFi projesinin denetlenmeden başlatılmayı tercih ettiğini söyledi.

Ma, DeFi protokollerinin yüksek gelir getirmesinin sırrını, “proje popülerleşmeden tokenlerini edinmek” olarak gören kullanıcılar nedeniyle ters psikolojinin kullanıldığını ifade ediyor.Yapılan analiz sonunda, Yam.Finance kodundaki hatanın aşağıdaki satırda olduğu anlaşıldı:

YAM fiyatını düşüren kod

Kaynak: GitHub

totalSupply = initSupply.mul (yamsScalingFactor);

şeklinde yazılan kodun gerçekte, “div(BASE)” ile çarpılarak düzeltilmesi gerekiyordu:

totalSupply = initSupply.mul(yamsScalingFactor).div(BASE);

Bu ekleme yapılmadığı için, token fiyatını sabit tutmak adına yazılan bu satır nedeniyle büyük bir hesap hatası oluşuyor. Toplam arz değerini yanlış hesaplayan bu kod, 18 sıfırdan oluşan hatalı bir değer elde ediyor. Durum böyle olunca para biriminin enflasyonu olağanüstü biçimde artıyor.Ma tarafından yapılan açıklamaya göre, bu hatanın düzeltmesi mümkün değil ve yaklaşık 750.000 dolar değerindeki coin sonsuza kadar kilitlenecek.

YAM 2.0 başlatılacak

YAM uyarı

Yam.Finance web sitesinde kullanıcıları karşılayan denetimden geçilmeden kullanıma açıldıklarını ifade eden açıklama. Kaynak: yam.finance

Akıllı sözleşmedeki büyük hata nedeniyle, Yam.Finance askıya alınmış durumda. YAM / yCRV uniswap havuzunun yüzde 75’i de tasfiye edilerek dışarıya taşındı. Geri kalan kısım yok edildi.Yam.Finance, sözleşmelerin topluluk tarafından denetlenmesinin ardından YAM 2.0’ı başlatmayı planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.