Social Capital CEO’su ve Virgin Galactic başkanı olan milyarder Chamath Palihapitiya, kötü finansal kararlar veren hükümetlere karşı Bitcoin’i bir tür afet sigortası olarak nitelendirdi.25 Haziran’da Unchained Podcast yayınına katılan Palihapitiya, insanların sigorta olarak Bitcoin gibi bir varlığa ihtiyaç duyduklarını söyledi. Zira kripto para birimi, yasa koyucuların kötü hamlelerine karşı savunma sağlıyor.Ancak CEO, Bitcoin fiyatının hızla artması için, finansal sistemde işlerin korkunç şekilde yanlış gitmesi gerektiğini söyledi. Bitcoin’in çok artması için, “arkadaşlarınız ve aileniz üzerinde feci etkiler oluşturacak gelişmeler” olmalı ifadesini kullandı.

“Bitcoin’in tamamen finansal kontrolü ele almasının, dünyayı felakete sürükleyecek yıkıcı etkisi olur. Finansal riskten korunmak adına zamanında Bitcoin almamış birçok insan olacaktır. İçlerinde önemsediğimiz birçok insan yer alacak. Onlara etkisi çok kötü olabilir. Böyle bir şeyin olmasını istemeyiz.”

Yeter ölçekte sigorta

2010 yılında Palihapitiya, 80 dolar karşılığında 1 milyon adet BTC aldı ve Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldığında serveti milyar dolar ediyordu.Palihapitiya, 1 dolar yatırım için 1000 dolarlık getiriyi örnek olarak göstererek, “Az miktarda sigorta sizi kurtarabilir. Bu yüzden, portföyünüzün yüzde 1’ini Bitcoin’e ayırmalısınız” vurgusunu yaptı.Milyarderden kimi Bitcoin’in fiyatının milyonlarca dolara ulaşabileceğini söylerken kimi de sıfıra düşebileceğini ileri sürüyor.