Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$63,391.26
+2538.56
Ethereum
$3,064.48
+92.26
Litecoin
$80.71
+1.5
DigitalCash
$28.91
+1.45
Monero
$116.83
-2.42
Nxt
$0.00
0
Ethereum Classic
$26.08
+0.78
Dogecoin
$0.15
0

Hindistan da Libra Karşısında Temkinli

0 633

Hindistan da Libra Karşısında Temkinli .

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, diğer çoğu ülke gibi Hindistan’ın da Libra’ya dikkatle yaklaştığını belirtti.

Sitharaman, geçtiğimiz hafta Washington, D.C’de düzenlenen ve Libra projesi ile ilgili bir tartışmayı içeren 2019 Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Yıllık Toplantısı’nda, New Indian Express muhabirlerine şöyle belirtti:

“Merkez Bankası Başkanı, bizim adımıza açıklamada bulundu. Çoğu ülkenin Libra konusunda fazla hızlı ilerlendiği konusunda endişeli olduğu hissini aldım. […] Ülkelerin bu konuda herhangi bir adım atılmadan önce azami derecede dikkat etmesi gerekiyor.”

‘Stablecoin’ terimi tartışıldı

Sitharaman, diğer ülkelerin temsilcilerinin ”stablecoin” teriminin kullanılmasını eleştirdiklerini belirtti.

Facebook tarafından bir stablecoin (fiyat dalgalanmasını azaltmak için tasarlanmış bir tür dijital varlık, ”sabit coin”) olarak tasarlandı ve ilk olarak ABD Doları, Euro, Japon Yeni, İngiliz Poundu ve Singapur Doları dahil çeşitli ulusal para birimleri tarafından desteklenmesi teklif edilmişti.

Sitharaman, toplantıda gerçekleştirilen sunumların bu tür sanal para birimlerinin gücünü kabul ederken, aynı zamanda herkesin tedbirli yaklaştığını da belirtti.

Dünya genelinde vatandaşlar, kripto sektörü figürleri, hükümetler, yasa düzenleyiciler ve merkez bankaları da projeye dikkatli yaklaşıyor.

Para birimi savaşları

Libra’nın endeksleneceği para birimleri arasında yuan bulunmuyor. Çin, parasal egemenliğini ve yasal para birimi statüsüne karşı tehditlerden korunmak amacıyla, mevcut merkez bankası dijital para planlarını hızlandırdı.

Çin Halk Bankası eski başkanı, gördüğü değerin küresel dolarizasyon trendinden ayrılamayacağını ileri sürdü.

New Indian Express’e göre dijital paralar, küresel süper güçler arasındaki, özellikle de para manipülasyonu bakımından gerginliği artırabilir.

Ülkeler arasında, parasal egemenliğe karşı tehdit oluşturacağı endişeleri, ABD’yi ve diğerlerini küresel bir stablecoin oluşturulmasına karşı olmaya itti.

Facebook artan baskıların altında, facebook’un projesi için orijinal tasarımı yerine ulusal para birimine endeksli stablecoinler kullanma fikrine açık olduğunu belirtti.

 Hindistan’da, hükümetin yurt içi kripto para yatırımlarını yasa dışı hale getirecek katı yasal düzenlemeleri gözden geçirmesinin ardından beklenen beyin göçünün ilk belirtileri görünüyor. Söz konusu yasak Hindistan Merkez Bankası’nın, yurt içi bankaların kripto ile ilgili şirketler ile çalışmasını yasaklayan yasanın son adımı olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.