Önde gelen kripto para borsalarından Coinbase’in kripto para destekli Visa kartı Coinbase Card, ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin olan Dai’yi (DAI), desteklemeye başladı. 6 Aralık tarihinde yayımlanan blog yazısına göre Dai, Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) gibi büyük kripto para birimlerinin yer aldığı Coinbase Card üzerinde desteklenen ilk stablecoin oldu. Açıklamada, 1 DAI’nin 1 ABD dolarına eşit olması nedeniyle Coinbase Card’a ilave edildiği, bu sayede tüketicilerin kripto paraların oynaklık seviyelerinden etkilenmeden harcama yapmaları sağlandığı belirtildi. ABD dolarına sabitlenmiş birçok stablecoin arasından neden DAI’yi seçtiklerine dair bir soru yöneltti. Haberin yayına hazırlandığı sırada bu soruya cevap gelmedi.

Harcanabilecek bir varlıktan fazlası

Coinbase’in büyümeden sorumlu başkanı JD Millwood’a göre, DAI para biriminin Coinbase Card’a eklenmesi, sadece harcama yapılabilecek yeni bir varlığın platforma eklenmesi olarak değil, alternatif ödeme yöntemlerinin küresel olarak benimsenmesini geliştirme amacından önemli. Millwood’a şöyle ifade ediyor:

“Farklı müşteri tabanına uygun alternatif ödeme seçenekleri sunarak kripto paraları herkesin erişebileceği hale getirme yolunda büyük bir adım atıyoruz.”

Nisan 2019’da kullanıma açılan Coinbase Card, kullanıcıların ödeme yaparken ve ATM’lerden para çekerken kripto para kullanmalarını sağlayan Visa destekli bir kart. Müşterilerin kripto paralarını anında fiat (geleneksel) para birimine dönüştüren kart, ilk olarak Birleşik Krallık’ta kullanıma sunuldu. Haziran ayında kart İspanya, Almanya, Fransa, İtalya, İrlanda ve Hollanda olmak üzere altı Avrupa ülkesinde kullanıma açıldı. Coinbase’in resmi web sitesine göre Coinbase Card; Bitcoin, Ether (ETH), Litecoin, Bitcoin Cash (BCH), XRP, Basic Attention Token (BAT), Augur (REP), 0x (ZRX), Stellar Lumens (XLM) ve Dai destekliyor. DAI; Tether (USDT), Gemini Dollar (GUSD) ve USD Coin (USDC) ile birlikte ABD dolarına sabitlenen pek çok stablecoin projesinden biri.