Türkiye'nin Coin Haberleri - Bitcoin Haber
Bitcoin
$50,735.58
-553.76
Ethereum
$2,918.85
-59.23
Litecoin
$69.14
+0.42
DigitalCash
$29.42
-0.07
Monero
$123.29
+1.73
Nxt
$0.00
-0
Ethereum Classic
$25.25
-0.48
Dogecoin
$0.08
0

Cardano, Polkadot ve Ethereum: Hangi Proje Kazanan Olacak?

0 840

Cardano, Polkadot ve Ethereum: Hangi Proje Kazanan Olacak?

2021, Cardano, Polkadot ve Ethereum için çok önemli bir yıl olacak. Her birinin kendine has özellikleri olsa da, yıl ortasına doğru ilerlerken üçlü arasındaki rekabet kızışmaya başlıyor.

Alonzo, Cardano’ya akıllı sözleşmeler getiren bir Ağustos sürümü için yolda. Polkadot, zincir içi yönetişimi etkinleştirmek için parachain dağıtımlarını bitirmek için yarışıyor. Aynı zamanda, Ethereum, önerilen sharding ölçeklendirme çözümü için gelmesi planlanan Proof-of-Stake üzerinde çalışıyor. Peki hangi proje kitlesel piyasa çekiciliğini zirveye taşıyor?

Sıfır Toplamlı Bir Oyun mu?

Kripto para birimi kararsız bir meseledir. Aralık 2013’ten itibaren ilk ona baktığımızda, ağırlıklı olarak bilinmeyen tokenların bir listesi gösteriliyor. Sekiz yıl içinde, on koinden yedisi belirsizliğe düştü ve bu da çoğu kripto para biriminin, hatta ilk on içerisinde olanın bile zamanla kaybolacağı ifadesini doğruladı.

Hangi akıllı sözleşme platformunun kalacağına gelince, IOG CEO’su Charles Hoskinson felsefi olarak düşünüyor ve bunun piyasanın karar vermesi gereken bir soru olduğunu belirtiyor. Her durumda, kripto para alanın mutlaka sıfır toplamlı bir oyun değildir.

Bunu söyledikten sonra, konuyu farklı bir açıdan ele almayı tercih ediyor. Hoskinson, hangi platformun kazanacağına bakmak yerine aktif olarak problemleri çözmeye odaklanıyor. Bu anlamda Hoskinson, başarının özellikle gelişmekte olan ülkelerde bir fark yaratmak olduğuna inanıyor.

Cardano’nun Afrika’da önemli bir varlığı var ve bu, Afrika ile rekabet arasında önemli bir fark yaratıyor. Afrika’daki sorunlar hakkında konuşan Hoskinson şunları söyledi:

“[Gelişmekte olan dünyadaki insanlar] sistemleri berbat olduğu için şaşkına döndü. Sermaye kontrollerinde ve yozlaşmış hükümetlerle yaşıyorlar ve hukukun üstünlüğünün iyi olmadığı yerlerde yaşıyorlar. Ve istikrarlı para birimlerine sahip değiller. Bunun bir sonucu olarak gerçek anlamda iyi bir bankacılık altyapısı, iyi bir risk yönetimi altyapısı vb. olmadığı için servet oluşturamazlar.”

Bağlantıyı koparmaya devam etme motivasyonunu paylaşan Hoskinson, bu altyapının Polkadot veya Ethereum veya hatta Bitcoin üzerinde çalışıp çalışmadığını umursamadığını söyledi. Ancak Cardano’yu yarattı çünkü başka hiç kimse küresel ölçekte servet eşitsizliğini ele almıyordu.

Stake Edenler Cardano’yu Tercih Ediyor

Veri analitiği firması CryptoDiffer dün stake etme durumunu gösteren rakamlar yayınladı. Cardano ve Polkadot 28.95 milyar $ ve 25.43 milyar $ ile en öne çıkan olmak üzere, tüm platformlarda neredeyse 153.5 milyar $ stake edilmiş durumda.

Bu arada, arzının %3’ünü oluşturan Ethereum’da sadece 8,6 milyar dolar stake edilmiş durumda. Bunun nedeni büyük olasılıkla, mevcut haliyle stake etme, kullanıcıların Ethereumlarını belirsiz bir süre için kilitlemelerini gerektiriyor. Geliştiriciler, iki yıl sonra ETH 2.0’ın 2. Aşaması civarında para çekme işlemlerinin yapılmasını bekliyorlar.

Cardano is top staking platform

Yine de, hangi platformun topluluğun desteğini aldığı konusunda bir barometre olarak Cardano, Polkadot’un hemen önünde yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.